رمز موفقیت تیم ملی فوتبال ایران از نگاه سایت چینی

سایت چینی DNS استفاده از هافبک‌های زیاد و قدرتمند را رمز موفقیت تیم ملی ایران دانست و از این تیم به عنوان یکی از مدعیان گروه 2 انتخابی جام جهانی در قاره آسیا یاد کرد.

رمز موفقیت تیم ملی فوتبال ایران از نگاه سایت چینی

به گزارش ایسنا، تیم ملی فوتبال ایران در انتخابی جام جهانی باید با تیم‌های چین، کره جنوبی، قطر، ازبکستان و سوریه دیدار کند.

پایگاه اینترنتی DNS چین در ارزیابی خود از تیم ملی ایران به عنوان یکی از حریفان چینی‌ها در راه رسیدن به جام جهانی نوشت: ایران از قدیم جزو تیم‌های قدرتمند در قاره آسیا بوده و در واقع اولین تیم آسیایی بود که در جام جهانی حاضر و موفق شد در رده بین‌المللی افتخارات خوبی برای قاره آسیا کسب کند. در اوایل دهه 60 و 70 ایران قدرتمند‌ترین تیم در قاره آسیا بود و توانست در اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70 سه بار پی‌درپی قهرمان جام ملت‌های آسیا شود. از آن زمان به بعد به دلیل تنش‌های سیاسی در ایران و 8 سال جنگ، فوتبال ایران رو به سقوط رفت و دیگر نتوانست در سطح قاره نمایش خوب گذشته خود را تکرار کند.

کم کم ایران در سال 1996 نمایش خوبی در جام ملت‌های آسیا از خود ارائه داد و توانست به نیمه نهایی برسد و بازی زیبا برابر کره جنوبی را نمی‌توان فراموش کرد چرا که ایران توانست 6 بر 2 کره را شکست دهد.

بازیکنانی چون علی دایی و خداداد عزیزی با نمایش خوب‌شان نگاه‌ها را به خود معطوف کردند. در ادامه تیم ملی ایران دو سال بعد توانست با حذف استرالیا به جام جهانی راه پیدا کند و آمریکا را در این جام شکست دهد و بهترین عملکرد را در میان تیم‌های آسیایی داشته باشد.

فوتبال ایران خیلی تحت تاثیر مکتب فوتبال آلمانی است. به همین خاطر استفاده از سیستم 2-5-3 را بارها در تیم ملی ایران شاهد بودیم. چیزی که فوتبال مانشافت آلمان با آن شناخته شده و مشخصه اصلی آن استفاده زیاد از خط هافبک است. همین موضوع رمز موفقیت تیم ملی ایران در این سال‌ها بوده که توانسته هافبک‌های زیادی پرورش دهد و از آن‌ها استفاده کند. ایران با خط هافبک قدرتمند خود توانسته در آسیا حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد و تیم نخست قاره لقب بگیرد. همچنین حضور بازیکنان ایرانی در لیگ‌های خارجی نیز تاثیر خوبی بر پیشرفت بازیکنان ایرانی داشته و آن‌ها قطعا در انتخابی جام جهانی حریف سرسختی خواهند بود و یکی از مدعیان اصلی صعود به جام جهانی هستند.