رمز موفقیت تیم ملی فوتبال ایران از نگاه سایت چینی

سایت چینی DNS استفاده از هافبک‌های زیاد و قدرتمند را رمز موفقیت تیم ملی ایران دانست و از این تیم به عنوان یکی از مدعیان گروه 2 انتخابی جام جهانی در قاره آسیا یاد کرد.

به گزارش ایسنا، تیم ملی فوتبال ایران در انتخابی جام جهانی باید با تیم‌های چین، کره جنوبی، قطر، ازبکستان و سوریه دیدار کند.

پایگاه اینترنتی DNS چین در ارزیابی خود از تیم ملی ایران به عنوان یکی از حریفان چینی‌ها در راه رسیدن به جام جهانی نوشت: ایران از قدیم جزو تیم‌های قدرتمند در قاره آسیا بوده و در واقع اولین تیم آسیایی بود که در جام جهانی حاضر و موفق شد در رده بین‌المللی افتخارات خوبی برای قاره آسیا کسب کند. در اوایل دهه 60 و 70 ایران قدرتمند‌ترین تیم در قاره آسیا بود و توانست در اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70 سه بار پی‌درپی قهرمان جام ملت‌های آسیا شود. از آن زمان به بعد به دلیل تنش‌های سیاسی در ایران و 8 سال جنگ، فوتبال ایران رو به سقوط رفت و دیگر نتوانست در سطح قاره نمایش خوب گذشته خود را تکرار کند.

کم کم ایران در سال 1996 نمایش خوبی در جام ملت‌های آسیا از خود ارائه داد و توانست به نیمه نهایی برسد و بازی زیبا برابر کره جنوبی را نمی‌توان فراموش کرد چرا که ایران توانست 6 بر 2 کره را شکست دهد.

بازیکنانی چون علی دایی و خداداد عزیزی با نمایش خوب‌شان نگاه‌ها را به خود معطوف کردند. در ادامه تیم ملی ایران دو سال بعد توانست با حذف استرالیا به جام جهانی راه پیدا کند و آمریکا را در این جام شکست دهد و بهترین عملکرد را در میان تیم‌های آسیایی داشته باشد.

فوتبال ایران خیلی تحت تاثیر مکتب فوتبال آلمانی است. به همین خاطر استفاده از سیستم 2-5-3 را بارها در تیم ملی ایران شاهد بودیم. چیزی که فوتبال مانشافت آلمان با آن شناخته شده و مشخصه اصلی آن استفاده زیاد از خط هافبک است. همین موضوع رمز موفقیت تیم ملی ایران در این سال‌ها بوده که توانسته هافبک‌های زیادی پرورش دهد و از آن‌ها استفاده کند. ایران با خط هافبک قدرتمند خود توانسته در آسیا حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد و تیم نخست قاره لقب بگیرد. همچنین حضور بازیکنان ایرانی در لیگ‌های خارجی نیز تاثیر خوبی بر پیشرفت بازیکنان ایرانی داشته و آن‌ها قطعا در انتخابی جام جهانی حریف سرسختی خواهند بود و یکی از مدعیان اصلی صعود به جام جهانی هستند.