کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 2 پاسخ- 1 خرداد 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 2 پاسخ- 1 خرداد 95

یک سؤال، 2 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


اگر آزمون‌های طی سال‌ را درست بررسی و ارزیابی نکرده باشم آیا الان می‌توانم این کار را انجام دهم؟

پاسخ 1- اصولاً دانش‌آموزانی که همه‌ی آزمون‌ها را به قول شما «درست بررسی و ارزیابی» کرده باشند زیاد نیستند؛ اما چه آن‌ها که آزمون‌ها را به‌درستی ارزیابی کرده و چه آن‌ها که نکرده‌اند چاره‌ای جز این ندارند که در فرصت باقی‌مانده برای نتیجه‌ی بهتر و دست‌یابی به موفقیت، راهکارهای درست را در هر مورد از جمله ارزیابی آزمون به کار ببرند. پس کم‌کاری‌های گذشته را فراموش کنید و با انرژی و امید به سوی استفاده از شیوه‌های درست بروید؛ زیرا از هر جا که جلو ضرر را بگیرید سود کرده‌اید. استفاده از کارنامه‌ی بازیابی را نیز فراموش نکنید.

عطاءالله غبرایی

پاسخ 2- عدم پیوستگی در راهکار مهمی هم‌چون تحلیل آزمون در طول سال، نباید در طول پروژه‌ی سرنوشت‌سازِ هشتم تکرار شود؛ زیرا تکرار یک فعالیت نادرست عملاً به کاهش بازدهی منجر می‌شود. در شرایط کنونی، ابزارهای تحلیل تجمعی از تمام آزمون‌های سال می‌تواند جبرانی بر کم‌کاری شما در زمینه‌ی تحلیل آزمون‌ها باشد. کارنامه‌ی بازیابی با دسته‌بندی سه‌گانه‌ی سؤالات تمام آزمون‌ها به تفکیک مباحث، کلاسور ارزیابی آنلاینِ وب‌کارت، کارنامه‌های مقایسه‌ای پروژه‌ی 4 و 6 و کارنامه‌های پروژه‌ای و مبحثی می‌توانند در کوتاه‌مدت بهترین تحلیل ممکن از آزمون‌های گذشته را در اختیارتان بگذارند.

حسام زینی لشکاجانی