جزء 20 کشور اول دنیا در رشد علمی هستیم

قائم‌مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در رشد علمی جزء 20 کشور اول دنیا هستیم، رتبه تولید محصولات علمی ایران در دنیا را 17 دانست.28

جزء 20 کشور اول دنیا در رشد علمی هستیم

حمید اکبری پیش از ظهر امروز در چهاردهمین آیین نکوداشت دانش‌آموختگان غیرایرانی و نهمین جشنواره ملل دانشجویان غیر ایرانی با بیان اینکه به نظر می‌رسد دانشجویان غیر ایرانی نیز فرهنگ رشد جمعیت را رعایت کرده‌اند، در ادامه اظهار کرد: در 40 سال گذشته از سال 1975 در انتشارات بین‌المللی و تولید دانش در علوم پزشکی بیش از 63 درصد تولید علم در این حوزه را داشتیم.

وی رتبه تولید محصولات علمی ایران در دنیا را 17 دانست و گفت: در تولید محصولات علمی نسبت به منطقه جلوتر هستیم و در ارجاعات مقالات نیز رتبه 24 را با توجه به تمام محدودیت‌ها و فشار‌های خارجی در کار، به خود اختصاص داده‌ایم.

قائم‌مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در رشد علمی جزء 20 کشور اول دنیا هستیم و در برخی رشته‌ها نیز رتبه چهارم را از آن خود کرده‌ایم.

وی با تأکید بر اینکه از لحاظ مشارکت در تولید علم شاهد رشد هر ساله کشور در این بخش هستیم، یادآور شد: سال 1976 جایگاه تولیدات علمی جمهوری اسلامی 0.07 درصد بود که در سال 2015 این رقم به 1.53 رسید.

اکبری ادامه داد: آمار‌های بعدی نشان از این دارد که به عدد 2 نزدیک می‌شویم که به معنای جایگاه خوبی در تولیدات علمی در دنیاست.

وی با بیان اینکه انتشار مقالاتی در ISI نیز داریم، بیان کرد: در سال‌های اخیر رشد سریعی در انتشار مقالات علوم پزشکی داشته‌ایم به طوری که در مقالات منتشر شده رتبه بالایی داریم.

قائم‌مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت به همکاری با دانشگاه‌های سایر کشورها اشاره کرد و گفت: با وجود عدم رابطه خوب با آمریکا در سیاست، در زمینه استفاده از فرصت‌های علمی ارتباط خوبی با سایر کشور‌ها و دانشگاه‌ها داریم، زیرا جهان تشنه شنیدن حرف علمی با اصول اخلاقی است.

وی تصریح کرد: تعداد زیادی از دانشمندان کشورمان در بین یک درصد دانشمندان دنیا هستند که در علوم پزشکی نیز دانشمندان خوبی داریم.

اکبری دانشجویان مرتبط با علوم پزشکی را حدود 5 میلیون دانشجو در رشته‌های مختلف برشمرد و افزود: این تعداد در دانشگاه‌ دولتی است و تعدادی نیز در ده‌ها دانشکده خصوصی تحصیل می‌کنند و در هر استان حداقل یک دانشگاه داریم.

وی به وجود 50 دانشگاه علوم پزشکی در کشور اشاره کرد و یادآور شد: بیش از 190 هزار دانشجو در مراکز علوم پزشکی در مقاطع مختلف در حال تحصیل هستند.

قائم‌مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت ادامه داد: در دانشگاه‌ها مراحل تخصص‌ و فوق تخصص را داریم که دانشجویان غیر ایرانی می‌توانند با تحقیق و شناخت در این مقاطع مشغول تحصیل شوند.

وی با تأکید بر اینکه به لحاظ جمعیت تعداد بالا و متخصصان خوب در دانشگاه‌های علوم پزشکی جایگاه خوبی داریم، اظهار کرد: ایران برای عرضه در این حوزه حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد.

اکبری ادامه داد: هیأت علمی از اصول اصلی و زیربنای توسعه علمی وزارت علوم است که شاهد سرانه یک به 11 هیأت علمی در این بخش هستیم، از سوی دیگر رشد پذیرش دانشجو نیز داشتیم.

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
حرکت هماهنگ ساده ( قسمت دوم ) از فیزیک چهارم تجربی
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( چهارم تجربي)
دبیر : شهاب الدین هاشمی