چه کسانی نیاز به تعویض مفصل زانو دارند

تعویض مفصل زانو فقط برای بیمارانی که از آرتروز شدید رنج می‌برند می‌توان انجام داد.

چه کسانی نیاز به تعویض مفصل زانو دارندبه گزارش گروه علمی ایرنا، پروفسورجواد پرویزی امروز سه شنبه درحاشیه چهارمین همایش دوسالانه بین المللی انجمن جراحی زانو، آرتروسکوپی و آسیب های ورزشی ایران افزود:تعویض مفصل زانو برای افرادی که دچار آرتروز مفصل زانو یا ساییدگی شدید هستند از میزان موفقیت بسیار خوبی برخوردار است.

فوق تخصص ارتوپدی دانشگاه توماس جفرسون فیلادلفیا اظهار کرد :یکی از علائم بیماری آرتروز درد است و متاسفانه نبودن فاکتورهای بیولوژیک زانو باعث شده است این بیماری در مراحل اولیه و زودرس تشخیص داده نشود.

پرویزی بیان کرد: امروزه برای تشخیص آرتروز در مراحل اولیه آزمایش هایی مانند مایع زانو وجود دارد که می توان بیماری را در همان اوایل شروع تشخیص داد.

وی با اشاره به اینکه امکان این نوع آزمایش در کشور وجود ندارد، اظهار کرد :بسیاری از پزشکان رادیوگرافی و ام آر آی را برای بیماران تجویز می کنند که البته ام آر آی مراحل اولیه بیماری آرتروز را مشخص نمی کند.ام آر آی برای پارگی منیسک رباط صلیبی مفید است.

**تغذیه و کمبود ویتامین D در ابتلا به آرتروز نقش دارد

فوق تخصص ارتوپدی دانشگاه توماس جفرسون فیلادلفیا اظهار کرد: تغذیه در پیشگیری و بهبود بیماری آرتروز بسیار کمک کننده است. ویتامین D مهمترین مکملی است که به همه افراد به خصوص میانسالان توصیه می شود با تجویز میزان دوز توسط پزشک آن را مصرف کنند.

پرویزی اضافه کرد: کلسیم از دیگر ویتامین ها یی که به زنان توصیه شده است که روزی 2 بار از کلسیم استفاده کنند.

به گفته وی تغذیه مناسب از سنین بلوغ در پیشگیری از پوکی استخوان ، آرتروز تاثیر دارد .

دبیرعلمی کنگره دو سالانه جراحی های زانو و آسیب های ورزشی محورهای اصلی برگزاری این گردهمایی را تمامی مباحث مربوط به جراحی زانو، تعویض مفصل زانو و آسیب های ورزشی زانو ذکر کرد.

پرویزی یاد اور شد:در این کنگره آخرین فناوری های حوزه جراحی زانو و آرتروسکوپی و آسیب های ورزشی با حضور متخصصان ایرانی و خارجی تبادل نظر می شود

چهارمین همایش دو سالانه بین المللی انجمن جراحی زانو، آرتروسکوپی و آسیب های ورزشی ایران با حضور میهمانان و محققان داخلی و خارجی از 28 تا 31 اردیبهشت ماه سال 95 در همایش های برج میلاد در حال برگزاری است .

منبع :