گفت‌و‌گو با پارسا زرشناس که از دوم دبستان به کانون آمد

پارسا زرشناس، دانش‌آموز کلاس هفتم مدرسه‌ی تیزهوشان شهید دستغیب شهر شیراز است. او از سال 89 و زمانی که دانش‌آموز کلاس دوم دبستان بود در آزمون‌های کانون شرکت کرد و این حضور تا هم کانون نیز ادامه دارد.

گفت‌و‌گو با پارسا زرشناس که از دوم دبستان به کانون آمد

پارسا زرشناس،  دانش‌آموز کلاس هفتم مدرسه‌ی تیزهوشان شهید دستغیب شهر شیراز است. او از سال 89 و زمانی که دانش‌آموز کلاس دوم دبستان بود در آزمون‌های کانون شرکت کرد و این حضور تا هم کانون نیز ادامه دارد. پدر پارسا مهندس ساختمان و مادرش پرستار است. در ادامه گفتگوی ما را با پارسا بخوانید.


گفت‌و‌گو با پارسا زرشناس که از دوم دبستان به کانون آمد


چطور با کانون آشنا شدی؟

پدرم موجب این آشنایی شدند. چون خودشان در زمان دانشجویی اسم کانون را شنیده بودند و به همین دلیل پیگیر فعالیت کانون شده بودند و در این مورد تحقیق کرده بودند. زمانی که من دوم دبستان بودم در آزمون‌ها ثبت نام کردم.

چطور شد که این کار را برای چندین سال ادامه دادی؟

آن زمان من خودم هم به کانون علاقمند شدم چون از طرف پشتیبانم و کانون مورد تشویق قرار می‌گرفتم و جایزه می‌گرفتم. همین موجب افزایش انگیزه‌ی من برای پیشرفت و ادامه حضور در کانون می‌شد. افزایش سرعت مطالعه، برنامه‌ریزی، افزایش دقت در آزمون‌ها موجب پیشرفت تحصیلی من شد.

نقش پدر و مادر در امور آموزشی شما چگونه است؟

تا کلاس چهارم دبستان مادرم با من در برنامه‌ریزی و رفع اشکال کار می‌کرد. از کلاس پنجم به بعد من با مشورت پدرم برنامه‌ریزی می‌کنیم و من سعی می‌کنم آن را دقیق اجرا کنم.

آیا موفق می شوی همه برنامه نوشته شده را اجرا کنی؟

بله همیشه سعی می‌کنم آن را کامل اجرا کنم. اما اگر هم موفق نشوم، برنامه‌ام را کامل اجرا کنم می‌دانم که باید در نوع برنامه‌ریزی‌ام دقت بیشتری داشته باشم. آن را ساده‌تر می‌کنم و سعی می‌کنم مناسب با شرایط و توانایی‌هایم باشد.

برنامه‌ریزی‌ات برای موفقیت در آزمون تیزهوشان چگونه بود؟

 من از کلاس پنجم برنامه‌ریزی را برای این آزمون شروع کردم در تابستان با استفاده از کتاب تابستان و بنفش ریاضی درس‌ها را مرور کردم.

دفتر برنامه‌ریزی را چگونه می‌نویسی؟

من در این زمینه از پشتیبانم کمک گرفتم. ایشان به من کمک کردند تا بتوانم ابتدا پیش بینی کنم و بنویسم که چه کارهایی باید انجام بدهم. سپس مقابل کارهایی که انجام داده بودم تیک می‌زدم و ساعت مطالعه را در دفتر یادداشت می‌کردم و کارهایی که مانده بود را پاک می‌کردم. کم‌کم با این روش و ثبت ساعت مطالعه، تلاش من بیشتر شد.

بررسی آزمون را چه زمانی انجام می دهی؟

پشتیبان من روی این موضوع تاکید دارد و بررسی را روز جمعه انجام می‌دهم و یادداشت می‌کنم.

واکنش پدر و مادر به هنگام دریافت نتیجه شما چگونه است؟

همیشه تشویق می‌کنند و اگر هم افت تراز داشته باشم سعی می‌کنند علت را از من بخواهند تا در آزمون بعدی آن را جبران کنم و البته من هم به دنبال بهانه‌ای برای توجیه نیستم و واقع‌بینانه، علت را پیدا و سعی در جبران دارم.

چگونه می‌خواهی از دوران نوروز استفاده مفید کنی؟

تجربه سال قبل برای من بسیار شیرین بود چون درطول 20روز 6400 تست زدم و هر روز، 5 ساعت مطالعه میکردم و برنامه ام این بود که در طول روز حداقل 300 تست بزنم. امسال هم سعی دارم در طول روز ساعت مشخصی را مطالعه کنم.