دیابت نوع یک احتمالا ریشه باکتریایی دارد

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که دیابت نوع یک، احتمالا ناشی از اثرگذاری برخی شکل‌های باکتریایی است.

دیابت نوع یک احتمالا ریشه باکتریایی داردبه گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی مدیکال نیوز تودی، دکتر دیود کل از دانشکده پزشکی کاردیف در انگلیس و همکارانش در این مطالعه متوجه شدند که باکتری های موسوم به 'سلول های قاتل T' - گلبول های سفید خون که به جای محافظت از سلول های سالم به آنها حمله می کنند -- سلول های تولید کننده انسولین را از بین می برند و موجب ابتلا به دیابت نوع یک می شوند.

دیابت نوع یک حدود پنج درصد از کل موارد ابتلا به دیابت را شامل می شود و زمانی بروز می کند که بدن قادر به تولید انسولین -- هورمون عامل تنظیم سطح قند خون -- نیست.

گرچه عامل اصلی دیابت نوع یک مشخص نیست اما براساس یافته های پژوهشی قبلی، این وضعیت زمانی بروز می کند که سلول های 'تی' سلول های انسولین ساز 'بتا' را که در لوزالمعده قرار دارند، از بین می برند.

محققان دانشگاه کاردیف براساس نتیجه مطالعه جدید گمان دارند که علت احتمالی دیابت نوع یک را کشف کرده اند؛ آنها متوجه شده اند که احتمالا اشکالی از باکتری، سلول های قاتل T را برای حمله به سلول های بتا تحریک می کند.

محققان بخشی از یک باکتری را شناسایی کردند که سلول های قاتل T را فعال می سازد و باعث می شود که آنها به سلول های بتا بچسبند و این سلول ها را از بین ببرند.

این یافته چگونگی تبدیل سلول های قاتل T به سلوهای مهاجم را که باعث ابتلا به دیابت نوع یک می شود، روشن تر می سازد.

محققان امیدوارند که یافته های آنها، زمینه را برای راهکارهای جدید به منظور تشخیص، پیشگیری و درمان دیابت نوع یک هموار سازد.

به گفته محققان، یافته های آنها علاوه بر کمک به تشخیص عواملی که موجب ابتلا به دیابت نوع یک می شود، علت ابتلا به سایر وضعیت های خودایمنی را روشن می سازد.

یافته های این مطالعه در مجله Clinical Investigation منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب