ارائه دستاوردهای دانش‌بنیان کره‌جنوبی در نمایشگاه ایرانی

رئیس پنجمین نمایشگاه فناوری و نوآوری‌های پیشرفته گفت: همزمان با برگزاری این نمایشگاه، نمایشگاهی با حضور ۸۱ شرکت دانش‌بنیان از کره‌جنوبی در یک پاویون اختصاصی برگزار می‌شود.

ارائه دستاوردهای دانش‌بنیان کره‌جنوبی در نمایشگاه ایرانی

حمیدرضا امیری‌نیا در نشست خبری که صبح امروز در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، عنوان کرد: این نمایشگاه از یکشنبه همزمان با میلاد امام زمان (عج) به‌ مدت سه روز در نمایشگاه بین‌المللی برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه امیدواریم رویدادهایی که قرار است در این نمایشگاه برگزار شود در رشد و توسعه کشور تاثیرگذار باشد، گفت: نمایشگاه اینوتکس یک اقدام ملی برای توسعه دانش‌بنیان و نقش آفرینی آن برای تحقق اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

امیری‌نیا اظهار داشت: اکنون حوزه علم و فناوری و تولید علم به جایگاه خوب و قابل افتخاری رسیده است و ما در توسعه فناوری، خلق ثروت دانش‌بنیان در ابتدای راه هستیم.

رئیس پنجمین نمایشگاه فناوری و نوآوری‌های پیشرفته با بیان اینکه بازار ایران در حوزه فناوری‌های پیشرفته محدود است، گفت: اگر فناوری در کشور توسعه می‌یابد هم باید بازار داخلی و بین‌المللی در آن دیده شود که برگزاری این نمایشگاه می‌تواند در ایجاد این بازارها در عرصه بین‌المللی موثر واقع شود.

وی افزود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از چندین سال گذشته با اتکا به این راهبرد و ایجاد مسیر جدید برای شرکت‌های دانش‌بنیان، نمایشگاه فناوری‌های پیشرفته را که یک اقدام ملی است، ساماندهی کرده که اکنون پنجمین دوره آن برگزار می‌شود.

امیری‌نیا با بیان اینکه در دوره‌های برگزاری نمایشگاه اینوتکس حضور طرف‌های خارجی مطرح نبود، گفت: از دوره چهارم یعنی از سال گذشته نمایشگاه اینوتکس با رویکرد بین‌المللی برگزار شد تا شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی وارد فاز جدیدی در حوزه بازار و فروش محصولات خود شوند.

۸۳ شرکت دانش بنیان خارجی به ایران می آیند

رئیس پنجمین نمایشگاه فناوری و نوآوری‌های پیشرفته خاطرنشان کرد: در دوره پنجم نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۶، ۸۳ شرکت دانش‌بنیان خارجی از ۱۴ کشور دنیا و ۹۰ شرکت دانش‌بنیان داخلی حضور خواهند داشت.

به گفته وی، این نمایشگاه می‌تواند جایگاهی برای تجارت دو به دو طرف‌های ایرانی و خارجی باشد.

امیری‌نیا با تاکید بر اینکه ما به دنبال حمایت از شرکت‌های ایرانی، آنها را در مسیر صادرات محصولاتشان راهنمایی می‌کنیم، گفت: خوشبختانه از کشورهای اروپایی، فرانسوی، شرق آسیا، کره‌جنوبی و ... در نمایشگاه اینوتکس امسال حضور خواهند یافت تا تبادلات فناورانه‌ای بین شرکت‌های ایرانی و خارجی صورت گیرد. همچنین در این مسیر امیدواریم که بتوانیم حوزه‌های فناوری را با اهداف مشترک در مسیر تسهیلاتی معاونت علمی قرار دهیم.

رئیس پنجمین نمایشگاه فناوری و نوآوری‌های پیشرفته با اشاره به برگزاری اولین نشست شبکه‌سازی نوآوری، تصریح کرد: اولین نشست شبکه‌سازی نوآوری در نمایشگاه اینوتکس امسال برگزار می‌شود تا به دنبال آن مدل کاری برای توسعه فناوری و به کارگیری نوآوری بین شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه شود.

نمایشگاه دستاوردهای کره جنوبی در ایران

وی افزود: با توجه به حمایت‌های معاونت علمی توانستیم کره جنوبی را ترغیب کنیم که همزمان با برگزاری نمایشگاه در راستای انتقال فناوری بین ایران و این کشور نمایشگاهی از دستاوردهای کشور کره‌جنوبی برگزار کنیم؛ این نمایشگاه با حضور ۸۱ شرکت دانش‌بنیان کره‌جنوبی در یک پاویون اختصاصی برگزار خواهد شد.

امیری‌نیا با بیان اینکه در جنب این نمایشگاه نشست‌های قابل توجهی برگزار می‌شود، گفت: یک نشست تجاری‌سازی فناوری با نام «نم»؛ توسط جنبش عدم تعهد برگزار می‌شود؛ ۲۱ نماینده در این نشست حضور خواهند داشت تا کارگاه آموزشی را در خصوص فناوری و تجاری‌سازی آن برگزار کنند. این نشست با هدف تبادل تجربه کشورها توسط اساتید در پارک پردیس همزمان با برگزاری نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۶ برگزار می‌شود.

حضور ۱۰ استان در نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۶

امیری‌نیا اظهار داشت: برنامه‌ریزی کرده‌ایم که از ۱۰ استان در نمایشگاه اینوتکس حضور یابند و با دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی و خارجی از نزدیک آشنا شوند.

وی با تاکید بر اینکه همچنین برنامه‌ریزی‌هایی داشته‌‌‌ایم تا برای طرف‌های خارجی، شریک ایرانی برای توسعه فناوری کشور بیابیم، گفت: در این زمینه در تلاش هستیم تا بخشی از بازار کشور که به‌دست واردات است را به این پروسه وارد کنیم.

به گفته رئیس پنجمین نمایشگاه فناوری و نوآوری‌های پیشرفته، تاکنون بیش از ۷۰ شرکت متناظر، متقاضی این پروسه هستند.

امیری‌نیا با بیان اینکه در حاشیه نمایشگاه، جلسات تجاری در مسیر همکاری‌های فناورانه با شرکت‌های خارجی انجام خواهد گرفت، توضیح داد: امیدواریم که در ادامه این نشست‌ها، قراردادهایی در چارچوب همکاری‌های فناورانه، ایجاد خط تولید و انجام تحقیقات مشترک انجام گیرد.

برگزاری سیلیکون ایرانی در پارک پردیس

رئیس پنجمین نمایشگاه فناوری و نوآوری‌های پیشرفته با بیان اینکه قرار است در حاشیه این نمایشگاه سیلیکون ایرانی در پارک پردیس برگزار شود، اظهار کرد: این رویداد توسط مرکز شتاب‌دهی نوآوری پارک پردیس برگزار خواهد شد که جمعا ایرانیان موفق در حوزه تجاری‌سازی تجربیات خود را به افراد حاضر در این رویداد معرفی خواهند کرد.

وی با بیان اینکه در دنیا سهم اقتصاد دانش‌بنیانی کشورها یک درصد است، گفت: حق ما است که بتوانیم این موضوع را در کشور محقق کنیم.

امیری‌نیا ادامه داد: شاخص صادرات فناوری‌های پیشرفته، شاخص مهمی است که ما هم باید به صورت هوشمندانه بتوانیم این موضوع را در کشور عملی کنیم؛ صادرات فناوری‌های پیشرفته، یک مسیر طولانی دارد که در یکی دو سال آینده محقق نخواهد شد. ما باید زمینه را برای تحقق آن تا ۵ الی ۱۰ سال آینده ایجاد کنیم.

به گفته رئیس پنجمین نمایشگاه فناوری و نوآوری‌های پیشرفته، نمایشگاه اینوتکس تلاش می‌کند تا در راستای تحقق این راهبردها مؤثر واقع شود و در آینده نشست‌های مرجعی در منطقه و دنیا برگزار کند.

وی تاکید کرد: در این نمایشگاه، کشور فرانسه نمایندگانی را می‌فرستد تا تفاهم‌نامه‌هایی با پارک پردیس منعقد کنند.

امیری‌نیا در خصوص پیوست فناوری گفت: اکنون پیوست فناوری در شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع مهمی محسوب می‌شود تا از این به بعد برای قراردادهای بزرگ، پیوست فناوری داشته باشیم.

رئیس پنجمین نمایشگاه فناوری و نوآوری‌های پیشرفته اظهار داشت: از کشور روسیه ۲۳ شرکت، بلاروس ۲۲ شرکت و کره‌جنوبی ۵ شرکت در نمایشگاه اینوتکس حضور دارند.

وی تاکید کرد: ما در کشور مشکل شبکه‌سازی نوآوری داریم که برگزاری این نشست‌ها و پنل‌ها می‌تواند بسیاری از مشکلات در زمینه فناوری و نوآوری را برطرف کند.

ایجاد شبکه نوآوری در ایران

امیری‌نیا با بیان اینکه در این مراسم نشست شبکه‌سازی نوآوری برگزار می‌شود، تصریح کرد: در واقع هدف برگزاری نمایشگاه اینوتکس، شبکه‌سازی نوآوری است تا در آن به موضوعات فناوری و نوآوری پرداخته شود؛ امیدواریم با تجاربی که از برگزاری این نشست به‌دست می‌آوریم، بتوانیم تا ۱۰ سال آینده، شبکه نوآوری را در کشور داشته باشیم.

رئیس پنجمین نمایشگاه فناوری و نوآوری‌های پیشرفته توضیح داد: در چهارمین نمایشگاه اینوتکس که در سال گذشته برگزار شد، ۴۸ شرکت خارجی از ۱۴ کشور دنیا و ۷۰ شرکت داخلی حضور داشتند. در این نمایشگاه، ۲۵ سند همکاری به ارزش ۲۶ میلیون دلار امضاء شد که ۵ مورد از این سندها در خصوص صادرات محصولات دانش‌بنیان شرکت‌های ایرانی بودند.

امیری‌نیا در خصوص حوزه‌های سندهای همکاری در صادرات محصولات ایرانی گفت: دو سند همکاری در حوزه الکترونیک، دو سند در حوزه تجهیزات پزشکی، یک سند اتوماسیون و یک مورد در حوزه بیوتکنولوژی به امضاء رسیده است.

منبع :