ربات ایرانی جراح از راه دور رونمایی شد

اولین ربات ایرانی با کاربرد در اعمال جراحی کم تهاجمی از راه دور با نام «سینا» در هشتمین کنگره اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران رونمایی شد.

ربات ایرانی جراح از راه دور رونمایی شد

به گزارش سرویس علمی ایسنا، هشتمین کنگره اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران با حضور 70 مهمان خارجی و نیز جمعی از متخصصان برجسته داخل کشور روز چهارشنبه 29 اردیبهشت ماه در مرکز همایش‌های شهید لبافی‌نژاد تهران آغاز به کار کرد.

دکتر ناصر سیم‌فروش، رییس هشتمین کنگره اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران در این کنگره از بکارگیری ربات در اعمال جراحی اورولوژی در کشور خبر داد و گفت: با توجه به موفقیت‌آمیز بودن عمل جراحی رباتیک از سوی متخصصان کشور روی مدل حیوانی، در آینده نزدیک جراحی رباتیک روی مدل انسانی نیز انجام می‌شود که اهمیت این دستاورد برای کشور به اندازه فرستادن ماهواره به فضا و به کارگیری سلول‌های بنیادی است.

دکتر سیم‌فروش افزود: تکنولوژی تولید ربات تنها در اختیار آمریکا قرار داشته که با توجه به تحریم‌های موجود، فروش آن به ایران ممنوع است؛ با این وجود، مهندسان جوان ایرانی در دانشگاه صنعتی شریف اقدام به ساخت ربات ایرانی کرده‌اند که صددرصد مراحل ساخت آن در داخل کشور انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه این نوع ربات ارزانتر از مشابه خارجی خود است، تصریح کرد: ربات ساخته شده «سینا» سه مرحله آزمایشی خود را موفقیت طی کرده که اولین آن برداشتن کیسه صفرای گوسفند بود.

رییس هشتمین کنگره اندیورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران یادآور شد: جراحی رباتیک روی مدل حیوانی تا کنون چندین بار تکرار شده که نتایج همگی با موفقیت روبرو بوده است و آماده تجربیات انسانی هستیم.

وی گفت: در این کنگره، فیلم جراحی رباتیک روی مدل حیوانی به متخصصان خارجی ارائه شد که حیرت آ‌نان را به همراه داشت.

دکتر سیم فروش اظهار کرد: هدف نهایی ربات، جراحی از راه دور است. برای مثال جراح می‌تواند از تهران، هدایت یک جراحی را به کمک ربات در شهرستانی دورافتاده یا حتی روی یک کشتی در خلیج فارس انجام دهد. البته لازمه این کار داشتن اینترنت پرسرعت است.

در این کنگره دکتر علی‌اصغر پیوندی، رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز گفت: ربات سینا، اولین رباتی است که در کشور و در اعمال جراحی کم تهاجمی به کار گرفته شده است و از آنجا که این وسیله در شرایط تحریم ساخته شده، نشانگر خلاقیت و توانمندی متخصصان ماست، همچنین نشان می‌دهد در صورتی که از محققان ایرانی حمایت شود و مورد اعتماد قرار گیرند، شاهد خلاقیت و بروز توانمندی در آنان خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه رباتیک یک روش پیشرفته جراحی است که در تمام دنیا و به ویژه در کشورهای پیشرفته مرسوم است، اظهار کرد: اعمال جراحی رباتیک به دلیل استفاده از وسایل و تکنیک‌های خاص، احتمال بروز عوارض و مدت عمل جراحی را بسیار کاهش می‌دهد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ابراز امیدواری کرد که به کارگیری ربات در اعمال جراحی اورولوژی نقطه عطفی برای گسترش جراحی رباتیک در کشور و دیگر رشته‌ها نیز شود.

وی گفت: خوشبختانه گروه اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به واسطه بیش از پنج هزار عمل لاپاراسکوپی در بیمارستان لبافی نژاد و نیز به کارگیری روش‌های مدرن در این رشته از سوی استادان برجسته، ایران را در رشته اورولوژی در منطقه و دنیا به عنوان یک کشور پیشگام معرفی کرده که حضور 70 مهمان خارجی در این کنگره گواهی بر این مدعاست.

پیوندی، بر پایی "هشتمین کنگره اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی" را توسط انجمن مربوطه با حمایت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دارای دو ویژگی خاص دانست که نخست ارتباطات علمی – پژوهشی شرکت کنندگان داخلی و خارجی از 13 کشور جهان از آمریکا، اروپا، آسیا و به ویژه کشورهای منطقه بوده که این امر غنای کنگره را به دنبال داشته است.

وی گفت: همچنین بر پایی این کنگره به دلیل توسعه و تبادلات علمی سبب می‌شود بتوانیم خدمت بهتری را به مردم کشورمان ارائه داده، مشکلی را از مشکلات نظام سلامت حل کنیم.

بر اساس این گزارش، "هشتمین کنگره اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران" که با حضور جمعی از متخصصان برجسته داخل کشور و مهمانان خارجی روز چهارشنبه 29 اردیبهشت ماه در مرکز همایش‌های شهید لبافی نژاد تهران آغاز به کار کرد، تا روز جمعه 31 اردیبهشت ماه به کار خود ادامه می‌دهد.

منبع :

همایش جمع بندی علوم اجتماعی حل سوالات کنکور 96 بخش اول
چهارم انسانی     دبیر : آزیتا بیدقی