پرتاب ماهواره کیوب‌ست برای بررسی پرتوهای ایکس نرم خورشید

ناسا به تازگی یک ماهواره کیوب‌ست به اندازه یک قرص نان را از ایستگاه فضایی بین‌المللی برای بررسی پرتوهای ایکس نرم خورشید اعزام کرده که می‌توانند بر سیستم‌های ارتباطی زمین تاثیر بگذارند.

پرتاب ماهواره کیوب‌ست برای بررسی پرتوهای ایکس نرم خورشید

به گزارش سرویس علمی ایسنا به نقل از ناسا، پرتوهای ایکس نرم می‌توانند در جو بالایی زمین اختلال ایجاد کرده و سیگنال‌های رادیویی و جی‌پی‌اس را که در این منطقه حرکت می‌کنند،‌ از کار بیندازند.

شدت انتشار این پرتوها بطور مداوم در یک محدوده بزرگ تغییر می‌کند و اوج آنها در زمان بروز انفجارهای بزرگ موسوم به جرقه‌های خورشیدی است.

ماهواره مینیاتوری طیف‌سنج پرتوی ایکس خورشیدی (MinXSS) برای 12 ماه کار خواهد کرد و داده‌های آن همچنین به دانشمندان در درک فیزیک پشت جرقه‌های خورشیدی کمک خواهد کرد.

پرتوهای ایکس نرم به حمل اطلاعاتی در مورد دما، چگالش و ترکیب شیمیایی مواد در جو خورشید می‌پردازند که به دانشمندان اجازه پیگیری رویدادهایی مانند جرقه‌های خورشیدی و سایر فرآیندهایی که ماده اطراف جو خورشید را داغ می‌کند، می‌دهد.

ماهواره‌های کیوب‌ست یک ابزار جدید کم هزینه برای ماموریت‌های علمی فضایی هستند. به جای ماموریت‌های علمی فضایی سنتی، آن‌ها برای انجام رصدهای هدفمند علمی با استفاده از چند ابزار محدود طراحی شده‌اند.

برای مثال کیوب‌ست MinXSS از یک طیف‌سنج پرتوی ایکس تجاری برای یک آشکارساز و یک نوار قابل افزایش به عنوان یک آنتن رادیویی استفاده می‌کند.

این ماهواره توسط برنامه ابتکاری پرتاب کیوب‌ست ناسا در ششم دسامبر سال گذشته بر روی فضاپیمای سیگنوس به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال شده بود.

منبع :آشنایی با مبانی ریاضیات از آمار و احتمال يازدهم
يازدهم رياضي     دبیر : عادل حسینی