دوران جمع‌بندی و باید‌ها و نباید‌های آزمون (3)

همان طور که در مقاله‌های قبلی گفته شد، برخی از اشتباهات شما در منزل یا مدرسه و هنگام مطالعه و فراگرفتن مطالب رخ می‌دهد.

دوران جمع‌بندی و باید‌ها و نباید‌های آزمون (3)

همان طور که در مقاله‌های قبلی گفته شد، برخی از اشتباهات شما در منزل یا مدرسه و هنگام مطالعه و فراگرفتن مطالب رخ می‌دهد. شما باید از همین نقطه یعنی هنگام تدریس دبیر یا بازخوانی و مرور خود در منزل و کتابخانه، اصلاح را شروع کنید و سعی کنید با تمرین مداوم، این رفتارهای مضر را برطرف سازید.

توجه در کلاس‌های جمع‌بندی نکته‌ی بسیار مهمی است. شش دانگ حواستان را به تدریس دبیر بدهید. هنگام دوره و بازیابی مطالب، افکار خود را متمرکز سازید و در رؤیا و رویداد‌های گذشته یا آینده سیر و سفر نکنید. با این کار بازدهی خود را به‌شدت کاهش می‌دهید و نه می‌توانید به‌خوبی درس بخوانید و نه افکار و امیال خود را به‌خوبی در ذهن بپرورانید.

هنگام خواندن سؤال، به سؤالات بعدی و گزینه‌ها  توجه نکنید؛ زیرا موجب می‌شود زمان خود را صرف دوباره‌خوانی سؤال کنید. برای این‌که حین خواندن تمرکزتان بیش‌تر شود، زیر نکات مهم خط بکشید. اگر با این مشکل روبه‌رو هستید شما جزو افرادی هستید که هنگام مطالعه پرش چشم دارند و سطرهای قبل و بعد را هم‌زمان می‌بینند. این مشکل موجب اشتباه خواندن و تکرار مجدد مطالب خوانده‌شده و از دست دادن زمان می‌شود. البته در برخی سؤالات، پس از این‌که سؤال را مطالعه کردید، قبل از حل سؤال، دیدن گزینه‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا راحت‌تر به جواب برسید. این خود نوعی روش تستی است که با استفاده از گزینه‌ها سؤال را حل کنید.

اکثر مواردی که عنوان شد نیاز به تمرین و تلاش بسیار در منزل، مدرسه و... قبل از شروع آزمون دارد و برخی را نیز در همان جلسه‌ی آزمون باید انجام دهید. شما می‌توایند شرایط مشابه آزمون را در خانه مهیا سازید تا بیش‌تر و بهتر بتوانید تمرین کنید و کنکوری شدن را بهتر یاد بگیرید.

این کارها در دوران جمع‌بندی می‌تواند به شما کمک شایانی در شبیه‌سازی شرایط و محیط کنکور کند. در این دوران سعی کنید با تلفیق روش‌های سه روز یک‌بار و تورق سریع و روش‌های مشابه، در بازدهی مؤثر و مفید کار خود نقش داشته باشید.

تورق سریع جمع‌بندی کامل و نهایی از تمام کارهای شماست که در طول سال انجام داده‌اید و اکنون آن‌ها را تثبیت می‌کنید. به بررسی خلاصه‌نویسی‌ها، تیترهای کتاب‌های درسی، حاشیه‌نویسی‌ها، نکات و فرمول‌ها و قواعد و... در یک نگاه، تورق سریع می‌گویند که موجب مرور و یادآوری تمام مطالب خواهد شد.

در روش سه روز یک‌بار باید ابتدا آزمون بدهید و سپس به خواندن مطالب بپردازید. شما ابتدا در یک نیم‌‌روز و در قالب یک آزمون، آن هم تنها در وقت و زمان پیشنهادی کنکور، به مجموعه سؤالات کنکور یک سال پاسخ داده و سپس بر مبنای نتایج به‌‌دست‌آمده از آن آزمون، برای مطالعه در دو روز و نیم باقی‌مانده برنامه‌ریزی می‌کنید. دانش‌آموزانی که تراز بالاتری دارند می‌توانند این کار را بر اساس توانایی خود در مدت کوتاه‌تری انجام دهند.

سؤالات شک‌دار خود را نشان‌ دار کنید تا در ارزیابی آزمون که عصر همان روز انجام خواهید داد، با سرعت بیش‌تری اقدام کنید و با استفاده از تکنیک «ف، ش، ن، م، س» بازدهی جمع‌بندی و ارزیابی خود را بیش‌تر کنید.

کارنامه‌ی بازیابی نیز می‌تواند در این راه کمک شایانی به شما کند؛ زیرا پس از نیم‌روز اول که آزمون داده‌اید و بررسی درصدها و نتایج خود و مقایسه با کارنامه‌ی بازیابی و عملکرد خود در هر مبحث در طول سال، متوجه خواهید شد که باید این مبحث در دو روز و نیم باقی‌مانده چگونه مطالعه شود و گاه ممکن است آن مبحث را کنار بگذارید و وقت خود را به مطالب مهم‌تر که عملکرد بهتری در طول سال داشته‌اید اختصاص دهید. در کل استفاده از کارنامه‌ی بازیابی، بازدهی روش سه روز یک‌بار را افزایش خواهد داد و با توجه به این‌که تمام سؤالات از ابتدای آزمون‌ها نیز در اختیارتان است، می‌توانید با دید بازتر و آگاهانه‌تری نسبت به خود تصمیم بگیرید و عملکرد خود را بهبود بخشید و اولویت‌های خود را با برنامه‌ی مشخصی بدون سردرگمی و آشفتگی و با ذهنی شفاف بر اساس شخصیت آزمونی خود که تا کنون داشته‌اید مرتب‌سازی کنید.