دوران جمع‌بندی و باید‌ها و نباید‌های آزمون (2)

همان طور که در مقاله‌ی قبل گفته شد برخی کارهای ساده هستند که می‌توانید با اصلاح آن‌ها به بهبود وضعیت خود در آزمون‌ها کمک کنید.

دوران جمع‌بندی و باید‌ها و نباید‌های آزمون (2)

همان طور که در مقاله‌ی قبل گفته شد برخی کارهای ساده هستند که می‌توانید با اصلاح آن‌ها به بهبود وضعیت خود در آزمون‌ها کمک کنید.

تمام وسایل مورد نیاز خود مانند مداد، پاک‌کن و... را به همراه داشته باشید؛ زیرا گرفتن این وسایل ضروری در جلسه‌ی آزمون از دوستانتان، زمان شما را هدر می‌دهد و باعث می‌شود تمرکز خود و ایشان را به هم بزنید و مانع تسلط کافی بر سؤالات بشوید. ضمناً این کارها (گرفتن وسایل، صحبت با دیگر افراد حاضر در جلسه، و...) به جز این‌که تخلف محسوب شده و خلاف قوانین و مقررات آزمون است، می‌تواند حواس دیگر افرادی را که حاضر در جلسه‌ی آزمون هستند پرت کند؛ با این‌که شما هیچ ارتباطی با آن‌ها نگرفته‌اید ولی با این حال موجب عدم دقت و حتی خطای آن‌ها می‌شوید.

حتی‌‌المقدور دو مداد با نوک نرم و پررنگ به همراه داشته باشید تا زمان خود را صرف تراشیدن مداد نکنید.

پاک‌کنی که استفاده می‌کنید متناسب با نوع همان مدادهایی باشد که می‌خواهید در آزمون استفاده کنید و قبل از آزمون حداقل یک بار آن‌ها را امتحان کنید. برخی مداد‌ها بسیار پررنگ هستند یا برخی پاک‌کن‌ها جنس خوبی ندارند.

تا جایی که می‌توانید نگذارید حواستان به محیط اطراف و دوستانتان پرت شود که این امر خود مستلزم تمرین و تمرکز بسیار است.

با وسایل خود مانند دفترچه‌ی سؤال، پاک‌کن، مداد، صندلی و... بازی نکنید و تا جایی که امکان دارد آن‌ها را ثابت بر جای خود قرار دهید؛ زیرا گاهی بدون این‌که متوجه شوید، ذهنتان از مطالب اصلی فاصله گرفته و متمرکز آن وسیله شده است. هم‌چنین حین خواندن و حل سؤالات خود یا صندلی را تکان ندهید و آرام و ثابت باشید؛ زیرا به جز کاهش تمرکز، گاه موجب خطا در خواندن و فهمیدن سؤال می‌شود و شما به همین سادگی امتیاز آن سؤال را از دست می‌دهید.

دفترچه‌ی سؤال خود را هنگام خواندن روی میز قرار دهید. عادت کنید که کارهای بیهوده‌ی این‌چنینی را که موجب خستگی و کلافه شدن شما می‌شود ترک کنید. ضمناً پاسخ‌برگ را نیز برندارید که مدام زمان خود را صرف جابه‌جایی دفترچه‌ی سؤال و پاسخ‌برگ کنید. گاهی حتی موجب می‌شود گزینه‌ای را که مد نظرتان بوده به‌اشتباه رها کرده و گزینه‌ی دیگری را پر کنید.

سعی کنید قبل از شروع آزمون، کارهای شخصی خود از قبیل نوشیدن آب و... را انجام دهید تا مجبور نشوید در آزمون وقفه انداخته و جلسه را ترک کنید. با این کار زمان خود را از دست می‌دهید و مطالب در ذهن شما دچار به‌هم‌ریختگی می‌شود و به جز این‌که تمرکز و تسلط شما را کاهش می‌دهد، یکی دیگر از کارهایی است که خلاف مقررات آزمون است.

با امتحان همین کارهای ساده، پس از مدتی تسلط شما بر سؤالات بسیار افزایش می‌یابد و خیلی کم‌تر از گذشته دچار حواس‌پرتی، بی‌دقتی، از دست دادن زمان مفید یا هر اشکال دیگری که در حال حاضر با آن مواجه هستید خواهید شد. از این پس تلاش کنید تا ذهن خود را برای هر اتفاق پیش‌بینی‌نشده آماده کنید تا روحیه و آرامش ذهنی شما تحت هیچ شرایطی دچار خلل نشود. در عین حال مثبت بیندیشید و به هر اتفاقی با آرامش و انرژی مثبت بنگرید. با توجه به اصلاح اشکالات‌تان و تلفیق و تکمیل آن با روحیه و اعتمادبه‌نفس نتایج قابل قبول‌تری کسب خواهید کرد. شما هنوز هیچ کار اضافه‌ای از جمله تمرین و تست فراوان، افزایش ساعت مطالعه و... نداشته‌اید که می‌توانید با تلاش بیش‌تر و افزودن این موارد نیز نتایجتان را بیش از آن‌چه انتظار دارید، ارتقا دهید.