دوران جمع‌بندی و باید‌ها و نباید‌های آزمون (1)

همواره در هر کاری، برخی موارد است که اگر آن‌ها را رعایت کنیم عملکرد ما بهبود می‌یابد. در جلسه‌ی آزمون هم کارهایی هستند که اگر بتوانید به‌خوبی آن‌ها را انجام دهید بازدهی شما افزایش می‌یابد.

دوران جمع‌بندی و باید‌ها و نباید‌های آزمون (1)

همواره در هر کاری، برخی موارد است که اگر آن‌ها را رعایت کنیم عملکرد ما بهبود می‌یابد. در جلسه‌ی آزمون هم کارهایی هستند که اگر بتوانید به‌خوبی آن‌ها را انجام دهید بازدهی شما افزایش می‌یابد.

قصد داریم تا با برطرف کردن برخی اشکالات ساده که قبل، حین و بعد از جلسه‌ی آزمون با آن مواجه هستید، به پیشرفت شما کمک کنیم.

گاهی این اشکالات از عادات شم نشئت می‌گیرد که حتی حین مطالعه در منزل نیز دچار آن هستید. تلاش کنید تا آن‌ها را با کمک آزمون‌های کانون و پشتیبان و اولیای خود برطرف کنید و دیگر نگران نباشید که این موارد بازدارنده، شما را تا کنکور همراهی خواهند کرد و مانع از موفقیتی که مد نظرتان بوده می‌شوند و با خیالی آسوده‌تر به راه پرفروغ خود ادامه دهید.

اغلب، این اشتباهات در مقاطع پایین‌تر دیده می‌شود ولی شما می‌توانید با اصلاح آن‌ها، مانع همراهی‌شان شوید؛ زیرا در صورت عدم اصلاح ممکن است این موارد تا پایان دوران تحصیل یا حتی در زندگی و شغل آینده، مانع آن شوند که به سرمنزل مقصود برسید.

برخی از این اشکالات بسیار ساده هستند و گاهی به چشم نمی‌آیند ولی در روند رو به رشد شما و عملکردی که باید داشته باشید خلل وارد می‌کنند.

به برخی از این موارد که ممکن است شما نیز با آن‌ها دست به گریبان باشید، اشاره می‌کنم و امیدوارم از این پس، قوی‌تر از گذشته شروع کنید و از همین امروز درصدد باشید تا این کاستی‌ها را برطرف سازید؛ زیرا در پیشرفت شما تأثیر چشمگیری خواهد داشت و برای ارتقای وضعیت فعلی شما بسیار مؤثر است.

برای شروع آزمون حتماً به احساس خود نسبت به هر درس و در مجموع به همه‌ی درس‌ها توجه کنید و سعی کنید آن را برای خود مکتوب کنید. این کار را در پایان آزمون نیز انجام دهید تا بدانید تقریباً برای هر درس می‌خواهید به چند سؤال پاسخ دهید و پس از آن شرایط خود را در ابتدا و انتهای آزمون مقایسه کنید و ببینید تا چه اندازه شناخت کافی از خود دارید و در این فاصله احساستان چه مقدار دچار تغییر و دگرگونی شده است. این کار باعث می‌شود تا از نظر روانی نیز به آرامش بیش‌تری برای شروع دست یابید و در حد تلاشی که در طول دو هفته داشته‌اید از خودتان انتظار داشته باشید. انجام این کار پس از پایان سؤالات عمومی نیز می‌تواند برای شما مثمر ثمر باشد. اگر عملکردتان در درس‌های عمومی خوب بوده باشد برای درس‌های اختصاصی انگیزه‌ی بیش‌تری می‌گیرید و با روحیه‌ی بهتری به سؤالات پاسخ خواهید داد. در غیر این صورت متوجه خواهید شد که باید کمی محتاط‌تر به سؤالات بعدی پاسخ دهید تا ضریب اشتباهتان کاهش یابد و بدون این‌که روحیه‌ی خود را از دست دهید آگاهانه‌تر به سؤالات پاسخ خواهید داد؛ زیرا با کمی تأمل در مورد خودتان، توانسته‌اید از افزایش غلط‌ها و کسب نمرات منفی جلوگیری کنید و به اندازه‌ی تلاشی که برای آزمون داشته‌اید به نتیجه دست یابید. فقط کافی است کمی مثبت‌نگر باشید. با این کار، هر بار پس از چند آزمون متوالی بهتر خواهید شد و چه بهتر که پس از مدتی سعی کنید تا این کار را برای هر درس انجام دهید و متناسب با زحمتی که برای آن درس کشیده‌اید، هدف‌گذاری کنید.

یادتان باشد که این تأمل چند ثانیه بیش‌تر زمان شما را می‌گیرد ولی می‌تواند چندین دقیقه در وقت شما صرفه‌جویی کند و با مدیریت بهتر زمان و استفاده از روش‌هایی مانند تکنیک ضربدر و منها و زمان‌های نقصانی که در مقالات قبل به طور جامع و کامل به آن پرداختم، به بهبود نتایج شما کمک شایان و چشمگیری کند.