پرسش، پاسخ، پیشرفت (3)

می‌توانم در زمان امتحانات، در چند روزی که برای یک درس فرصت دارم درس دیگری را هم مطالعه کنم؟

پرسش، پاسخ، پیشرفت (3)

اعظم عابدینی

در ایام امتحانات چون در درس‌های سال چهارم مسلط هستم، آیا بهتر نیست زمان زیادی صرف مطالعه‌ی درس‌های سال چهارم نکنم و برای درس‌های پایه‌ای که عقب افتاده‌ام وقت بگذارم؟

تقریباً در بعضی از درس‌ها حدود 50 درصد سؤالات کنکور از درس‌های سال چهارم است. در ایام امتحانات سعی کنید فقط درس‌های سال چهارم را بخوانید و 100 تست قبل از امتحان بزنید و بعد از پایان امتحان نیز 50 تست از درس مربوط کار کنید. درس امتحانی را به صورت تشریحی و تستی بخوانید. نکات مربوط را در دفترچه‌ای یادداشت کنید و در دوران جمع‌بندی آن‌ها را بخوانید. اگر درس‌های سال چهارم را به‌دقت بخوانید در دوران جمع‌بندی و در دوره‌ی گذار می‌توانید در‌س‌های پایه را بخوانید.


محمدعلی یوسفی

خلاصه‌برداری‌های سال تحصیلی چه نقشی در دوران جمع‌بندی دارد؟ در دوران جمع‌بندی می‌توانیم به خلاصه‌برداری ادامه دهیم؟

خلاصه‌برداری نوعی فعالیت مستمر و تدریجی در طول سال تحصیلی است و با هدف پوشش دادن تمام مباحث در بلندمدت انجام می‌شود. این ویژگی علاوه بر تکمیل یادگیری به‌خوبی کارایی خود را در دوران جمع‌بندی برای مرور نهایی نشان خواهد داد. در دوران جمع‌بندی با دو موضوع مهم مواجه هستیم: جمع‌بندی تمام مباحث در تمام کتاب‌ها و زمان محدود برای این کار؛ بنابراین استفاده از خلاصه‌برداری‌ها در این زمان می‌تواند نقش بسیار مؤثری داشته باشد. توصیه می‌شود که در زمان جمع‌بندی، خلاصه‌برداری‌ها صرفاً به مهم‌ترین موضوعات محدود شود؛ زیرا انجام خلاصه‌برداری‌ها در شرایطی مشابه ماه‌های ابتدایی سال ممکن نخواهد بود و  شرایط فعلی، شرایط استفاده از خلاصه‌برداری‌های گذشته است.


مائده حسینی نوشری

یک دانش‌آموز هنرستانی برای قبولی در کنکور سراسری، در درس‌های اختصاصی از ١0 سؤال به چند سؤال باید پاسخ دهد؟

در کنکور کاردانی نحوه‌ی محاسبه‌ی درس‌های اختصاصی به این صورت است که تمام درس‌های اختصاصی به عنوان یک درس با ضریب ١5 محاسبه می‌شود. بهتر است تمرکز روی درس‌هایی باشد که ساده‌تر هستند و تسلط بیش‌تری روی آن‌ها دارید و نمره‌ی بهتری به دست می‌آورید. به طور میانگین برای قبولی در کنکور سراسری باید تراز شما در بازه‌ی 6000 تا 7000 باشد؛ یعنی در هر درس به 4 تا 6 سؤال از ١0 سؤال پاسخ دهید تا ضریب اطمینان قبولی بالا باشد.


حسام زیّنی لشکاجانی

می‌توانم در زمان امتحانات، در چند روزی که برای یک درس فرصت دارم درس دیگری را هم مطالعه کنم؟

فرصت آماده‌سازی هر امتحان، فرصت پرداختن به تمام راهکارهایی است که می‌تواند مطلوب‌ترین نمره‌ را برای شما ممکن سازد. با توجه به متمرکز بودن مطالعات برای یک آزمون، بهترین کار حفظ همین تمرکز و ثابت نگه داشتن آن با پرداختن به مطالب یک درس است. مطالعه‌ی درس‌های دیگر علاوه بر این‌که شرایط منسجم ذهنی شما را تغییر خواهد داد، می‌تواند با پرداختن به مباحث نوسانی و چالشی درس‌های ثانویه، بر مطالعات مثبتی که برای آزمون اصلی داشته‌اید تأثیر منفی بگذارد؛ اما یک نکته را به خاطر داشته باشید: درس‌هایی که در گروه «نقاط قوت پایدار» قرار دارند، به دلیل نوع مطالعه و بازیابی در طول سال در شرایطی متفاوت نسبت به سایر درس‌ها از نظر تسلط و تمرکزِ یادشده قرار دارند و شما در زمان امتحان این درس‌ها می‌توانید بخش اول زمان آماده‌سازی را به پرداختن جزئی به مباحث امتحان بعدی اختصاص دهید.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب