استرس چطور باعث می‌شود آلزایمر بگیرید؟

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که استرس با ترغیب تجمع پروتیین‌های کلیدی در مغز می‌تواند موجب بروز بیماری آلزایمر شود.

استرس چطور باعث می‌شود آلزایمر بگیرید؟

محققان دانشگاه بوستون امیدوارند که یافته های پژوهشی آنها بتواند رویکردهای جدیدی را برای درمان آلزایمر ارائه دهد.

یافته های این مطالعه بر پروتیین تاو تمرکز دارد. از مدت ها قبل مشخص شده است که خوشه های غیرعادی این پروتیین در مغز باعث بروز آسیب عصبی می شود که مشخصه بیماری آلزایمر است.

محققان دانشگاه بوستون متوجه شدند که پروتیین تاو، تشکیل گرانول های استرس را هدایت می کند.

این گرانول ها مجموعه های مولکولی هستند که به سلول های عصبی اجازه می دهند خود را با استرس ها تطابق دهند.

ترکیب گرانول تاو-استرس معمولا عمر کوتاهی دارد اما در موارد استرس های مزمن و یا طولانی مدت، تاو دائما یک خوشه را می سازد. این خوشه به انحطاط سلول های عصبی منجر می شود که در بیماری آلزایمر مشاهده می شود.

دکتر بنجامین ولوزن که در این مطالعه شرکت داشت، گفت: دانشمندان از مدت ها پیش می دانستند که در جریان بیماری پروتیین تاو تغییر شکل می دهد به این صورت که موقعیت خود را در سلول های عصبی تغییر می دهد و سپس جمع می شود.

محققان خاطرنشان کردند که بیشتر استرس ها کوتاه مدت هستند و به سرعت از بین می روند و در نتیجه مشکلی ایجاد نمی کنند، اما برخی استرس ها مزمن هستند مانند بیماری قلبی عروقی و یا تجمع بتا آمیلوئید -- پروتیینی که در خارج از نرون در بیماری آلزایمر جمع می شود.

به گفته آنها، استرس های مزمن می توانند به تجمع بیش از حد و مداوم گرانول های استرس حاوی پروتیین های تاو منجر شود که در نهایت به سلول های عصبی آسیب زده و باعث انحطاط آن سلول‌ها می شود.

محققان متوجه شدند که کاهش میزان یکی از پروتیین های اساسی گرانول استرس به نام TIA1، مانع تجمع پروتیین تاو و در نتیجه انحطاط سلول های عصبی می شود.

آنها متذکر شدند که گرچه این مطالعه هنوز در مراحل اولیه است، اما نتایج آن رویکردهای کاملا جدیدی را در ارتباط با درمان بیماری آلزایمر مشخص می کند.

محققان اکنون تصمیم دارند نتایج آزمایش خود را روی الگوهای حیوانی بیماری آلزایمر آزمایش کنند.این مطالعه در مجله Cell Reports منتشر شده است.

منبع :