خطر ابتلا به 13 سرطان را با ورزش کاهش دهید

نتایج یک مطالعه گسترده نشان می‌دهد که ورزش کردن می‌تواند خطر ابتلا به بسیاری از انواع سرطان به ویژه کشنده‌ترین اشکال این بیماری را به طور چشمگیری کاهش دهد.

خطر ابتلا به 13 سرطان را با ورزش کاهش دهیدبه گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، محققان در این مطالعه با بررسی وضعیت 1.4 میلیون بزرگسال اعلام کردند که ورزش کردن حتی برای چند ساعت در هفته خطر ابتلا به 13 نوع از 26 سرطان مشخص شده را کاهش می دهد.

به گفته محققان، 150 دقیقه فعالیت با شدت کم تا متوسط در هفته و یا 75 دقیقه فعالیت شدید برای سلامت قلب در نظر گرفته شده است اما در پیشگیری از ابتلا به سرطان نیز نقش دارد.

براساس این گزارش، ورزش های با شدت کم تا متوسط شامل پیاده روی سریع یا تنیس است، اما ورزش با شدت زیاد شامل فعالیت هایی مانند دویدن یا شنا کردن می شود.

پیش از این مطالعات نشان داده بودند که ورزش با کاهش خطر ابتلا به سرطان های سینه و روده بزرگ ارتباط دارد اما تا کنون هیچ مطالعه گسترده ای تاثیر فعالیت فیزیکی را بر انواع مختلف سرطان بررسی نکرده بود.

محققان در این مطالعه با استفاده از داده های 12 مطالعه در اروپا و آمریکا، یک بانک داده از 1.4 میلیون بزرگسال 19 تا 98 ساله ایجاد کردند و به بررسی این موضوع پرداختند که فعالیت بدنی گزارش شده توسط افراد مورد مطالعه تفاوتی در خطر ابتلا به 26 نوع سرطان ایجاد کرده است یا خیر.

محققان متوجه شدند که تاثیر ورزش در کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان در میان افراد مورد مطالعه، حتی با لحاظ سایر عوامل مانند چاقی و سابقه سیگار کشیدن نیز قابل توجه بود.

به گفته پژوهشگران، طیف کاهش خطر ابتلا از 42 درصد برای سرطان مری تا 10 درصد سرطان سینه متفاوت بود و برای سرطان های روده بزرگ و ریه، خطر ابتلا به ترتیب 16 درصد و 26 درصد کمتر بود و این وضعیت نشان می دهد که فعالیت فیزیکی می تواند در تلاش نهادهای مسوول برای پیشگیری از سرطان در میان مردم نقش داشته باشد.

گرچه چرایی تاثیر ورزش در کاهش خطر ابتلا به سرطان ها هنوز مشخص نیست، اما فرضیه های مهمی در این زمینه وجود دارد.

به گفته محققان، فعالیت بدنی سطح هورمون هایی مانند استروژن را که با سرطان های مختلفی ارتباط دارد، کاهش می دهد و به کنترل سطح انسولین و فاکتور رشد شبه انسولین کمک می کند.

آنها افزودند: همچنین افرادی که ورزش می کنند سطوح پایین تری از التهاب دارند، سلول های آنها در معرض استرس اکسیداتیو کمتیر قرار می گیرند و بیشتر قادر به ترمیم دی.ان.ای آسیب دیده که می تواند باعث ابتلا به سرطان شود، هستند.

این مطالعه همچنین نشان داد که ورزش خطر ابتلا به سرطان مری را که کشنده محسوب می شود، 42 درصد کاهش می دهد.

به گفته محققان از دیگر سرطان های کشنده ای که خطر ابتلا به آن با ورزش کمتر می شود، سرطان های کبد، معده، کلیه ، سر و گردن هستند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب