تولید تجهیزات تست و آزمایش علوم اعصاب توسط محققان کشور

محققان ایرانی موفق شدند تجهیزات تست در حوزه علوم اعصاب، روانشناسی، دامپزشکی و علوم شناختی را تولید و روانه بازار فناوری کنند.

تولید تجهیزات تست و آزمایش علوم اعصاب توسط محققان کشور

سید علی نوربخش، مدیر عامل یک شرکت فعال در زمینه تحقیقات الکتروفیزیولوژی، علوم اعصاب، کامپیوتر، الکترونیک ومهندسی نورون با اشاره به تولید و تجاری سازی تجهیزات ثبت الکتریکی از مغز، قلب و عضله، گفت: این تجهیزات، ثبت‌های الکتریکی از سطح پوست و داخل بدن را انجام می‌دهند.

نوربخش اظهار کرد: ما در کشور، در حوزه ثبت تهاجمی از داخل مغز  رقیب جدی نداریم و طی ۱۵ سال گذشته، بالغ بر ۹۰ درصد ثبت‌های تهاجمی، در اختیار این شرکت و ۱۰درصد مابقی، در اختیار دیگر شرکت‌های داخلی و خارجی بوده است.

این فعال فناور با اشاره به گستردگی فعالیت این شرکت در حوزه تولید تجهیزات آزمایشگاهی مغز و اعصاب گفت: تجهیزات ثبت از یک تک نورون یا نخاع تا دستگاه‌های اسکن سیگنال از پوست سر انسان گستردگی دارند.

نوربخش با بیان این‌که بسیاری از دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و علوم اعصاب، روانشناسی، تربیت بدنی، گروه‌های آموزشی علوم کامپیوتر در حوزه ارتباط مغز و ماشین، از این تجهیزات استفاده می‌کنند، گفت: تا کنون ده‌ها محصول متفاوت و راهبردی در این مرکز با پشتوانه علمی وفنی بالا طراحی و تولید شده و بالغ بر ۱۰۰ مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی کشور از این محصولات استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به کاربردهای پژوهشی، تحقیقاتی، صنعتی و درمانی این تجهیزات گفت: استفاده در درمان بیماری هایی چون افسردگی، وسواس، اضطراب و یا بیش فعالی از عمده ترین کاربردهای این تجهیزات هستند و در مواردی که داده های تحقیقاتی نیازمند سنسورهای دقیق باشند در صنعت نیز کاربرد دارند.

نوربخش، با اشاره به الکتروماجول، به عنوان یکی از این تجهیزات، الکتروفیزیولوژی، علوم اعصاب و علوم شناختی را مهم‌ترین زمینه‌های کاری این دستگاه دانست و افزود:  این دستگاه با ثبت سیگنالهای زیستی شامل سیگنالهای مغزی، قلبی، عضلانی و فشار خون در نمونه های حیوانی و انسانی در آموزش، پژوهش و درمان رشته های علوم اعصاب، فیزیولوژی، فارماکولوژی، دامپزشکی و علوم زیستی کاربرد دارد.

مدیرعامل این شرکت فناور افزود: ثبت سیگنال‌های تک واحدی از نورون‌های مغزی و نخاعی در روش مطالعه تغییرات رفتار نورونهای مغزی تحت تاثیر داروها، اعتیاد و محرکهای الکتریکی کاربرد دارد، همچنین مطالعه رفتار نورونهای حسی مانند بینایی، شنوایی و درد و مطالعه اختلالات حرکتی (مثل قطع نخاع ) نیز با روش ثبت تک واحدی (دستگاه الکتروماجول و نرم افزارهای مرتبط) امکان پذیر است.

این فعال فناور، نورو فیدبک را دیگر محصول فناور این شرکت برشمرد و گفت: این محصول با کاربرد در حوزه پزشکی و علوم اعصاب، جهت تشخیص و درمان بسیاری از اختلالات عصبی و روانی کاربرد وسیعی دارد.

وی افزود: نوروفیدبک در درمان اختلالات زیادی از قبیل بیش فعالی و کمبود توجه، مشکلات توجه و تمرکزی، اختلالات اضطرابی، حملات هراس، اختلالات حاد پس ضربه ای، مشکلات خواب، سردردهای میگرنی، حمله های صرعی، اختلالات یادگیری، سوء مصرف مواد و... به کار می‌رود.

نوربخش، با بیان این که طی چندسال گدشته از لحاظ ثبت فناوری نسبت به مشابه خارجی، همگام حرکت کرده‌ایم، توجه و حمایت از فناوران را گامی موثر در زمینه‌سازی برای پیشرفت شرکت‌های فناور داخلی دانست و افزود: فعالیت‌های حمایتی و توجه جدی به صادرات شرکت‌ها می‌تواند رشد و شکوفایی کشور در عرصه فناوری را به ارمغان بیاورد.