شناسایی آخرین تکه پازل دیابت "نوع یک"

بررسی‌ها نشان داده یکی از عوامل مهم ابتلا به دیابت نوع یک، جرم‌ها و میکروب‌ها هستند.به گزارش  خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ مطالعه‌ای جدید نشان داده جرم‌ها و باکتری‌ها با تضعیف سیستم ایمنی بدن نقش مهمی را در ابتلا به دیابت نوع یک ایفا می‌کنند. علاوه بر این، جرم‌ها سلول‌های تولیدکننده انسولین در بدن را از بین می‌برند. 

طی  تحقیقی در موسسه تحقیقاتی سیستم‌های ایمنی دانشگاه کاردیف انگلستان، دانشمندان نشان دادند که عامل کشنده سلول‌های تی نوعی سلول خونی سفید است که از بدن در مقابل جرم‌ها محافظت کرده و با از بین بردن سلول‌های تولیدکننده انسولین به نام سلول‌های بتا نقش مهمی را در ابتلا به دیابت نوع یک ایفا می‌کند.

محققان این مطالعه امیدوارند که از این طریق بتوانند راهی جدید برای پیشگیری یا توقف دیابت نوع یک بدست آورند.

هدایت‌کننده این تیم تحقیقاتی بر این باور است که عامل کشنده سلول‌های تی در کشتن جرم‌ها نیز نقش بسیار چشمگیری را ایفا می‌کند اما زمانی که آن‌ها اشتباهی به بافت‌های خود بدن حمله می‌کنند، تاثیر آن‌ها از بین می‌رود.

بر اثر ابتلا به دیابت نوع یک، عامل کشنده سلول‌های تی به سلول‌های بتا موجود در پانکراس حمله می‌کنند و این سلول‌ها انسولین مورد نیاز برای کنترل سطح قند خون را می‌گیرند. زمانی که سلول‌های بتا از بین می‌روند، بیمار باید برای زنده و سالم ماندن به طور روزانه انسولین تزریق کند. 

بر خلاف دیابت نوع 2، دیابت نوع یک در کودکان و افراد بالغ بسیار شایع است و به برنامه غذایی ارتباط چندانی ندارد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

در بین قبولی هایم کدام رشته را انتخاب کنم ؟
تغییر رشته دادن در یک دانشگاه چه ضوابطی دارد؟

باسخ به سوالات شما در زمینه تکمیل ظرفیت ، انتخاب نوع دانشگاه (سراسری ، آزاد ، پردیس ، غیرانتفاعی ) ، انتقالی و مهمان ، رزرو دانشگاه ، کارنامه سبز و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون کد
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب