معرفی لوح ضمیمه کتاب علوم ششم دبستان

کتاب‌های مربوط به علوم ششم کانون فرهنگی آموزش دارای لوح ضمیمه می‌باشند. بخش‌های مختلف موجود در این لوح‌ها می‌تواند به شما دانش آموزان در یادگیری مطالب کتاب کمک به سزایی کند.

معرفی لوح ضمیمه کتاب علوم ششم دبستان

معرفی لوح ضمیمه‏ ی کتاب علوم ششم دبستان:

درس علوم یکی از با اهمیت‌ترین درس‌های مقطع ششم است. برای موفقیت در این درس باید تمامی مطالب کتاب را با دقت بخوانید و به همه نکات، اشکال، نمودارها و ... آن توجه کنید. بعد از خواندن درس علوم آزمایش های مطرح شده در کتاب را انجام دهید تا معنی و مفهوم مطالب را کاملا متوجه شوید. مطالعه کتاب های علمی-آموزشی و داستانی هم به شما در یادگیری درس علوم کمک می کند. مرور سوالات آزمون ها و تست زنی هم در یادگیری موثر است.

کتاب های مربوط به علوم ششم کانون فرهنگی آموزش دارای لوح ضمیمه می باشند. بخش های مختلف موجود در این لوح ها می تواند به شما دانش آموزان در یادگیری مطالب کتاب کمک به سزایی کند. با استفاده از آزمون، فیلم، خلاصه درس، انیمیشن و ... موجود در لوح ها می توانید میزان تسلط خود را در این درس افزایش دهید. در ادامه بخش های قرار داده شده در لوح ضمیمه کتاب علوم ششم به طور کامل توضیح داده شده است.

منوی اصلی لوح ضمیمه


جدول شماره 1: محتوای لوح ضمیمه کتاب علوم ششم دبستان

بخش

تعداد آزمون

تعداد سؤال

آزمون‎های کانون

80

910

آزمون‎های 10 سؤالی

40

380


تعداد

فیلم ‏های آموزشی سه دقیقه‎ای

252

خلاصه درس

180

انیمیشن

40

برگه امتحانی

40

مشاوره

100

راهکارهای افزایش نمره و معدل و چگونه استفاده کردن از لوح ضمیمه‎ی کتاب:

1- آزمون‏ های کانون

یکی از راه‏ های مفید برای ماندگاری مطالب در ذهن و آمادگی در امتحانات تست ‏زنی است. در لوح‏ ضمیمه‎کتاب علوم ششم دبستان آزمون‎های 3 سال اخیر کانون فرهنگی آموزش که تعداد 910 سؤال می باشد، قرار داده شده است.

در لوح ضمیمه این امکان برای شما فراهم شده است که بر اساس تاریخ برگزاری آزمون‏ های کانون، آزمون موردنظر خود را انتخاب کرده سپس با پاسخگویی به تست‏ ها و پایان دادن به آزمون کارنامه‎ی خود را دریافت و پاسخ‏ های خود را تحلیل کنید. آزمون ها شامل آزمون های عادی و تیزهوشان می باشند که سوالات آن به صورت مجزا در لوح قرار داده شده است.

لازم به ذکر است در زمان تست‎زنی شما می‏ توانید از تکنیک ضربدر منها و سوالات شک‏دار استفاده کنید و زمان خود را مدیریت کنید.

آزمون های کانون

پاسخگویی به تست ها


2- آزمون‎های 10سؤالی

آزمون‎های 10سؤالی این امکان را برای شما فراهم می‎کند تا بتوانید به‌صورت مبحثی آزمون‏ ها را برگزار کنید. در این روش سؤالات براساس درخت دانش و مطابق با فهرست کتاب دسته‎بندی شده‎اند. در این صورت شما می‎توانید آزمون مباحثی از کتاب که برایتان سخت‏ تر است و مشکل بیش‏تری در حل مسائل آن دارید را انتخاب و مطالب را مرور کنید.

در لوح ضمیمه‏ ی علوم ششم 380 سوال برای پاسخگویی شما دانش ‏آموزان موجود است.

درخت دانش آزمون های 10 سوالی


3- فیلم‎های آموزشی سه دقیقه‎ای

مطالعه‏ ی عمیق و مفهومی درس علوم و تسلط بر محتوای کتاب برای آمادگی در امتحانات و آزمون ها با تماشای فیلم ‏های آموزشی موجود در لوح ضمیمه‌ی کتاب امکان‎پذیر می‎شود. شما می‌توانید با کمک فیلم های 3 دقیقه ای به‎طور کامل و نکته وار تمامی کتاب را مرور کنید و یادگیری بهتری داشته باشید. در لوح مجموعه‎ا‌ی کامل از فیلم‌های 3 دقیقه‌ای کانون بر اساس درخت دانش موجود است. فقط کافیست فصل و زیر فصل مورد نظر را انتخاب کنید و فیلم‌های آن را ببینید.

فیلم های آموزشی


4- خلاصه درس

یکی از راه های تاثیرگذار در مطالعه درس علوم یادداشت برداری از نکات مهم کتاب است. داشتن یادداشت از خلاصه‌ی درس‏ ها می‌تواند در دوران امتحانات ابزار بسیار مناسبی برای جمع‎بندی آنچه که خوانده‌اید باشد. بر این اساس، در قسمت خلاصه درس لوح ضمیمه‏ ی کتاب با جمع ‏آوری جزوه‌های تألیفی دبیران مطرح کشور‌، به‏ راحتی خلاصه مطالب مهم کتاب در اختیار شما قرار گرفته شده است. شما می‏ توانید با مطالعه‌ی پی در پی آن چند قدم دیگر به موفقیت در تثبیت آموخته ها و جمع بندی مطالب درسی نزدیک‌تر ‌شوید.

خلاصه درس ها

قابل ذکر است که پرینت از فایل‏ های موجود در لوح به راحتی امکان پذیر است.


جدول شماره 2: محتوای لوح ضمیمه براساس مباحث کتاب درسی

مباحث

تعداد فیلم

تعداد خلاصه درس

زنگ علوم

15

14

سرگذشت دفتر من

25

15

کارخانه کاغذ سازی

20

19

سفر به اعماق زمین

25

13

زمین پویا

27

17

ورزش و نیرو 1

17

14

ورزش و نیرو 2

24

13

طراحی کنیم و بسازیم

1

4

سفر انرژی

24

11

خیلی کوچک ، خیلی بزرگ

17

11

شگفتی های برگ

12

13

جنگل برای کیست

21

20

سالم بمانیم

19

19

از گذشته تا آینده

5

8


مزایای استفاده از فیلم ها و خلاصه برداری‏ ها در لوح ضمیمه کتاب علوم ششم دبستان چیست؟!
* عمق بخشیدن به دانسته‏ های علمی
*آسان‏ سازی استفاده از محتویات كتاب‏ های درسی
*ایجاد انگیزه‏ ی مطالعه در دانش‏ آموز
*كمك به پایداری مطالب در حافظه (جلوگیری از فراموشی)
* كمك به تمركز فكر هنگام مطالعه درس

5- انیمیشن

فناوری  انیمیشن به دلیل ایجاد جذابیت در آموزش و تحریک بینایی دانش ‏آموز از اهمیت ویژه‏ ای برخوردار است. در این شیوه بسیاری از پدیده‏ ها و نکات آموزشی را می‎توان در قالبی جذاب بیان نمود. در لوح ضمیمه‎ی کتاب علوم ششم تعداد 40 انیمیشن در موضوعات مختلف برای استفاده‏ ی دانش‏ آموز قرار داده شده است. استفاده از انیمیشن‏ های موجود در لوح کمک خوبی به یادگیری و درک بهتر مطالب به شما دانش‎آموزان می‏کند.

آزمایشگاه مجازی6- برگه‎های امتحانی

برگه‏ های امتحانی موجود در لوح، ابزار مناسبی برای آشنایی شما با سوالات طراحی شده در امتحانات است. شما می‏ توانید با مطالعه‏ ی برگه‎های امتحانی سوال‎های مهم و پرتکرار امتحانات را بشناسید و خود را برای پاسخگویی به آن‏ها آماده کنید. علاوه بر این حل سوال‎های برگه ‏های امتحانی کمک می‎کند تا سطح تسلط خود بر مطالب کتاب درسی را محک بزنید.

تعداد 40 برگه‎ی امتحانی از مدارس مختلف کشور در لوح جمع‏ آوری شده است.

برگه های امتحانی


7- مشاوره

شناخت کتاب درسی و روش مطالعه‌ی آن، راه‎کارهای آمادگی دانش ‏آموز برای موفقیت در امتحانات، تکنیک‏ های درس خواندن، پیشرفت تحصیلی و ... با استفاده از قسمت مشاوره در لوح ضمیمه‌ی کتاب که شامل 100 ویدیو و مطالب مشاوره ای می باشد امکان‎پذیر است.

شما در لوح ضمیمه‌ی کتاب در بخش مشاوره، یک مشاور در منزل دارید که به تمام نیازهای مشاوره‌ای شما پاسخ داده است. پس با توجه به نیاز مشاوره‌ای خود به یکی از قسمت‌های این بخش مراجعه کنید و از مقالات و فیلم‌های مشاوره‌ای آن استفاده کنید.

علاوه بر این مطالب مفیدی هم برای والدین قرار داده شده است تا بتوانند به پیشرفت تحصیلی فرزند خود کمک کنند.

مشاوره


حمیدرضا عابدین