معرفی لوح ضمیمه کتاب فیزیک چهارم ریاضی

فیزیک چهارم تجربی با ضریب 3 پس از ریاضی دومین درس مهم و تخصصی دانش آموزان رشته ریاضی است.

معرفی لوح ضمیمه کتاب فیزیک چهارم ریاضی

مطلب مشاوره ‎ای لوح ضمیمه ‏ی فیزیک چهارم ریاضی:

این درس باضریب 3 پس از ریاضی دومین درس مهم و تخصصی دانش آموزان رشته ریاضی است. اغلب دانش آموزان زمان مطالعه بیشتری را به آن اختصاص می دهند پس رقابت بین دانش آموزان بیشتر می شود.

دانش آموزان برای قبولی در رشته ‌های مهندسی در دانشگاه ‌های دولتی باید این درس را با درصد بالا بزنند. این درس بیشترین سؤال در کنکور را به خود اختصاص داده است به طوری که در کنکور سراسری به تعداد 21 یا 22 سؤال و مدت پاسخگویی 28 دقیقه می باشد.

جدول شماره 1: محتوای لوح ضمیمه کتاب فیزیک چهارم

بخش

تعداد آزمون

تعداد سؤال

آزمون‎های کانون

40

800

آزمون‎های 10 سؤالی

86

785


تعداد

فیلم‏های آموزشی سه دقیقه‎ای

349

خلاصه درس

266

برگه امتحانی

47

مشاوره

85

« موفقیت در امتحان نهایی و کنکور»

مهمترین منبع برای مطالعه، متن کتاب درسی است. دانش آموزان همچنین می توانند در کنار کتاب درسی از ابزارهای یادگیری دیگری نظیر دی وی دی ضمیمه کتاب فیزیک 4 ریاضی که شامل بخش های زیر می باشد نیز استفاده کنند:

1- آزمون ‏های کانون و آزمون ‌های 10 سؤالی

«تمرین تست و موفقیت!»

یکی از راه های موفقیت در کنکور تست زنی است. دانش آموزان با مراجعه به بخش مهم و اساسی و پرکاربرد آزمون لوح ضمیمه کتاب فیزیک چهارم به موفقیت نزدیک تر می شوند.

از ویژگی های مهم آزمون ‌های کانون، برنامه ‌ای بودن آن می باشد، ویژگی برنامه ‌ای ناشی از 2 هفته ‌ای بودن و هماهنگ بودن با برنامه مدرسه است. این بخش از لوح ضمیمه کتاب شامل آزمون های سال های قبل کانون و آزمون های ده سوالی تستی می باشد که شما می ‌توانید پس از مطالعه ‌ی هر فصل و مبحث کتاب و تماشای فیلم ها و خواندن خلاصه درس‌های موجود در لوح ضمیمه و قبل از شرکت در آزمون، آزمون های مشابه سال‌ های قبل کانون را از خودتان امتحان بگیرید و در همان لحظه کارنامه و تراز کشوریتان را مشاهده کنید و پاسخ تشریحی و همچنین تحلیل سوال های ساده، دشوار و دام دار را مطالعه و مشاهده کنید. همچنین اگر در مبحثی ضعف دارید حل آزمون‌ های سال قبل که در این مبحث طرح شده بودند می ‌تواند به شما کمک کند. در این لوح تعداد بیش از 120 آزمون که شامل 1500 سوال بین سال های تحصیلی 91 تا 94 می باشد که یک منبع مهم و غنی از سوالات آزمون های سال های گذشته کانون می باشد.

2- فیلم ‎های آموزشی سه دقیقه ‎ای

فیلم های آموزشی موجود در دی وی دی ضمیمه کتاب فیزیک چهارم توسط اساتید مجرب کانون فرهنگی آموزش قلم چی تدریس شده است. این فیلم ها یکی از ابزارهای فوق العاده تأثیرگذار در دی وی دی کتاب است که به دانش آموزان در یادگیری و مطالعه عمیق و مفهومی درس فیزیک و درک درست از مسائل آن کمک فراوانی می کند.

با توجه به ویدیوها و اسلایدهای موجود در لوح ضمیمه‌ ی کتاب شما داوطلبان می‌ توانید به طور کامل و نکته وار تمامی کتاب را مرور کنید به طوری‌که یک مجموعه‌ ی کامل از فیلم ‌های 3 دقیقه‌ای کانون بر اساس درخت دانش موجود است. فقط کافیست از درخت دانش، فصل و زیر فصل مورد نظر را انتخاب کنید و فیلم ‌های آن را ببینید.

3- خلاصه درس

مطالعه ی خلاصه درس برای جمع بندی آنچه که خوانده ‌اید برای دوران امتحانات و کنکور، بسیار مناسب است.

در قسمت خلاصه درس لوح ضمیمه کتاب با جمع آوری جزوه‌ های تألیفی دبیران مطرح کشور‌، می توانید با مطالعه‌ی پی در پی آن چند قدم دیگر به موفقیت در فهم مطالب درسی نزدیک ‌تر ‌شوید.

* قابل ذکر است که پرینت از فایل درون لوح به راحتی امکان پذیر است.

 جدول شماره 2: محتوای لوح ضمیمه براساس مباحث کتاب درسی

مباحث

تعداد فیلم

تعداد خلاصه درس

تعداد آزمون 10 سؤالی

تعداد سؤالات آزمون

حرکت شناسی

177

102

12

116

دینامیک

92

61

10

79

حرکت نوسانی

26

16

12

114

موج‌های مکانیکی

21

16

12

111

صوت

17

17

8

74

موج‌های الکترومغناطیسی

3

7

7

64

آشنایی با فیزیک اتمی

6

19

9

84

فیزیک حالت جامد و ساختار هسته

7

25

16

143

4- برگه‎های امتحانی

برگه‏ های امتحانی موجود در لوح، ابزار مناسبی برای آشنایی شما با سوالات طراحی شده در امتحانات است.

دانش آموزان در بخش برگه امتحانی دی وی دی ضمیمه کتاب می توانند از نمونه سوال های امتحان که بصورت نیم سال اول و دوم تحصیلی طبقه بندی شده اند مشاهده و مورد استفاده قرار دهند.

برگه ‏های امتحانی موجود در لوح، ابزار مناسبی برای شب های امتحان جهت آشنایی با سبک طراحی سوال از بخش های مختلف کتاب می باشد. شما می‏توانید با مطالعه‏ ی برگه‎های امتحانی سوال ‎های مهم و پرتکرار امتحانات را بشناسید و خود را برای پاسخگویی به آن‏ها آماده کنید و علاوه بر این حل سوال های برگه‏ های امتحانی کمک می ‎کند تا سطح تسلط خود بر مطالب کتاب درسی را محک بزنید.

تعداد 47 برگه‎ی امتحانی از مدارس مختلف کشور در لوح جمع‏ آوری شده است.

5- مشاوره

در این قسمت فایل های تصویری مشاوران برتر کانون فرهنگی آموزش وجود دارد که  به بررسی چگونگی مطالعه درس فیزیک، نحوه برنامه ریزی، اهمیت مطالعه در تابستان، دوران طلایی نوروز، و روش سه روز یک بار و ... می پردازند. شما در لوح ضمیمه‌ی کتاب و در بخش مشاوره، یک مشاور در منزل دارید که به تمام نیازهای مشاوره ‌ای شما پاسخ داده است. پس با توجه به نیاز مشاوره‌ای خود به یکی از قسمت‌های این بخش مراجعه کرده و از مقالات و فیلم ‌های مشاوره ‌ای آن به فراخور نیاز مشاوره ایتان استفاده کنید.

** دانش آموزان با تهیه ی کتاب های جدول زیر می توانند به راحتی به این نرم افزار دسترسی داشته باشند و بعد از نصب در کامپیوتر از بخش های مختلف دی وی دی ضمیمه کتاب فیزیک چهارم ریاضی استفاده نمایند:

جدول شماره 3: کتاب های دارای لوح ضمیمه

آبی 30 سال فیزیک چهارم ریاضی 1 و2

آبی 10 سال فیزیک چهارم ریاضی 1 و 2

سوالات پرتکرار فیزیک چهارم ریاضی

حمیدرضا عابدین