نانوکاتالیستی که فرآیند تولید دارو را سرعت می‌بخشد

محققان دانشگاه سیستان و بلوچستان موفق شدند نانوکاتالیستی تولید کنند که فرآیند سنتز ترکیبات شیمیایی برای تولید دارو را سرعت می‌بخشد.

نانوکاتالیستی که فرآیند تولید دارو را سرعت می‌بخشد

میر رسول موسوی دانش آموخته ی دوره ی دکترای دانشگاه سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان از اهمیت کاتالیست ها در سنتز ترکیبات شیمیایی گفت: سنتز برخی ترکیبات شیمیایی به علت دارا بودن خواص دارویی، در صنعت داروسازی بسیار مورد توجه است از این رو محققان به دنبال کاتالیست هایی هستند که به کمک آنها بتوان سرعت و بازدهی فرآیند را افزایش داد.

وی به طرح خود اشاره کرد: این پژوهش، یک روش ساده و مؤثر برای سنتز دو ترکیب شیمیایی پرکاربرد در تولید دارو و مواد شیمیایی است که با استفاده از نانوکاتالیست زیست سازگار سیلیکات صورت می گیرد. نانوذرات سیلیکات به عنوان یک کاتالیست مؤثر به کار برده شده و عملکرد آن با سایر کاتالیست ها مقایسه شده است.

موسوی علت انتخاب نانوکاتالیست را توانایی آن در تسریع فرآیند خواند و گفت: این نانوکاتالیست قابل بازیافت بوده و سرعت واکنش را در دمای محیط بدون استفاده از شرایط خاص و سخت افزایش می دهد. همچنین، عدم تولید محصول جانبی از دیگر مزیت های استفاده از این نانوکاتالیست است.

وی در خصوص نتایج حاصل از آزمایشات یادآور شد: مقایسه عملکرد نانوکاتالیست سیلیکات با سایر کاتالیستها از لحاظ افزایش سرعت و بازدهی واکنش، برتری نانوکاتالیست مذکور را نشان می دهد.