ساخت نانوحسگر بومی جهت اندازه گیری مقدار داروی ضد سرطان مصرفی

محققان دانشگاه علوم پزشکی تبریز با همکاری محققانی از دانشگاه‌های ارومیه و تبریز، حسگری پلیمری را برای اندازه گیری مقدار داروی ضد سرطان مصرف شده، تولید کردند.

ساخت نانوحسگر بومی جهت اندازه گیری مقدار داروی ضد سرطان مصرفی

محمد حسن‌زاده محله عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در گفت و گو با خبرنگار  حوزه فناوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ، با اشاره به تاثیر هدفمند کردن داروی درمان سرطان، گفت: تعیین غلظت و دوز مناسب داروها به ویژه داروی درمان سرطان، دوکسوروبیسین، در اثر بخشی دارو نقش بسزایی ایفا می کند. روش های متعددی برای به هدف رساندن داروها با دوز و غلظت دلخواه پیشنهاد شده است؛ البته میتوان گفت: بسیاری از این روش ها پرهزینه و زمانبر هستند.

وی طرح اخیر خود با همکاری محققان دانشگاه علوم پزشکی تبریز را اینگونه تشریح کرد: در این پژوهش یک حسگر جدید پلیمری به کمک نانوکامپوزیت پلیمری گرافنی جهت تشخیص میزان دقیق داروی ضد سرطان، در نمونه های بیولوژیکی معرفی کردیم که عملکرد آن با بهره‌گیری از نانوصفحات گرافن بهینه شده است.

حسن زاده با بیان مزایای متعدد این حسگر، ادامه داد: این نانوحسگر قادر است، میزان دارو را در مایعات زیستی انسانی از قبیل مایع مغزی نخاعی، پلاسما و ادرار با هزینه‌ی پایین اندازه‌گیری نماید. از طرفی حد تشخیص پائین، حساسیت بالا، دقت و سرعت بالای تشخیص و اندازه‌گیری و همچنین تکرارپذیری نتایج از مزایای دیگر این حسگر محسوب می شود.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب