سهم ایران از تولید علم نانو در جهان

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی با اشاره به صادرات محصولات نانو به کره جنوبی گفت: برجام موجب شد فناوری نانو ایران که در سکوی پرش قرار داشت وارد عرصه جهانی شود.

سهم ایران از تولید علم نانو در جهان

سعید سرکار، درباره صعود یک پله‌ای رتبه علمی فناوری نانو جمهوری اسلامی ایران در جهان، اظهار کرد: طی دو سال گذشته جایگاه ایران در رتبه هفتم تثبیت‌شده بود؛ متناسب با رشدی که ما در حوزه فناوری نانو داشته‌ایم و این رشد سالانه بیش از ۲۰ درصد است، امسال کشور ژاپن را پشت سر گذاشته‌ و به رتبه ششم از نظر تعداد مقالات معتبر حوزه فناوری نانو (مقالات ISI) دست یافته‌ایم.

وی افزود: ایران از ابتدای سال جاری رتبه ششم را کسب کرده بود، اما برای اطمینان تثبیت این رتبه صبر کردیم؛ امروز ما با دارا بودن بیش از پنج و نیم درصد تولیدات علمی جهان در حوزه فناوری نانو، صاحب رتبه ششم هستیم.

سرکار با بیان اینکه یکی از زمینه‌هایی که رشد هر کشوری را نشان می‌دهد، بنیه علمی آن است، ادامه داد: توسعه فناوری مبتنی بر یک بنیه خوب است تا بتوان در مرز دانش حرکت کرد. بنابراین شاخص توسعه علمی یکی از مولفه های مهمی است که کشورها بسیار به آن اهمیت می‌دهند.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی این شاخص را توسعه علمی فناوری ایران در حوزه فناوری نانو دانست و گفت: بر همین اساس، ظرفیت علمی ما در جهان در حال حاضر در رتبه ششم قرار گرفته است.

صدور دستگاه صنعتی نانوالیاف به کره جنوبی

وی دستاوردی که در حوزه نانو به کره جنوبی صادر شده است را دستگاه صنعتی نانو الیاف نامید و توضیح داد: قیمت این دستگاه ۳۵۰ هزار دلار و یک دستگاه پیشرفته صنعتی است. اما نکته مهم جدا از قیمت، این است که ما توانسته‌ایم یک ماشین صنعتی در یک حوزه فناوری پیشرفته را به یک کشور صنعتی که پیشرفته است صادر کنیم. در حقیقت به قدری ظرفیت ماشین‌سازی حوزه فناوری نانو جمهوری اسلامی قوی شده است که به کره جنوبی ماشین آلات صنعتی صادر کند. این نکته بسیار ارزشمند است.

سرکار درباره صادرات محصولات نانو به کشورهای دیگر، ابراز کرد: در حال حاضر،  صادرات در حوزه محصولات آزمایشگاهی و دیگر محصولات نانو، صورت می‌گیرد. اطلاعات اسامی کشورها و تنوع محصولات صادراتی نیز به زودی ارائه خواهد شد.