گامی در صنایع خودرو سازی و هوافضا با بهبود فرآیند جوشکاری

پ‍ژوهشگران ایرانی به کمک استفاده از نانو ذرات در جوشکاری موفق به افزایش خواص این فرآیند شدند.

گامی در صنایع خودرو سازی و هوافضا با بهبود فرآیند جوشکاریمهدی سعیدی  دانشجوی دکترای دانشگاه صنعتی اوکلند در گفت و گو با خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان  با اشاره به طرح مشترک با پ‍ژوهشگران دانشگاه های تهران و تربیت مدرس، گفت: ما توانستیم با بهره گیری از نانوذرات، عملکرد مکانیکی و متالوژیکی اتصال جوشی دو نوع آلیاژ آلومینیوم را با خواص مختلف بهبود بخشیم.

وی در خصوص مزایای این طرح عنوان کرد: در مقابل بهبود برخی خواص مکانیکی و متالوژیکی، این اتصالات از عمر و دوره‌های تعمیر و تعویض با فواصل زمانی طولانی‌تر برخوردار است که این موضوع کاهش هزینه‌ها را به همراه دارد.

سعیدی افزود: به‌منظور بهبود خواص این اتصالات از نانوذرات آلومینا هنگام اعمال فرآیند جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی استفاده شده . نانوذرات ،در ناحیه‌ی جوش یک منطقه، نانوکامپوزیتی تشکیل می دهد که شامل فاز آلیاژی آلومینیوم به‌عنوان فاز زمینه و نانوذرات آلومینا به‌عنوان فاز پراکنده است.

وی یادآور شد: مقایسه بین نتایج آزمون‌های مربوط به اتصالات تقویت شده و نشده با نانو ذرات بیانگر بهبود مقاومت به خوردگی، سایش و سختی اتصالات تقویت شده است.

منبع :