تاثیر ذرات نانو در مهار استرس

اخیرا دانشمندان توانسته‌اند با به کارگیری ذرات نانو در محصولات بر فعالیت ژن‌های عامل استرس تاثیر گذاشته و فشارهای روحی را کاهش دهند.

تاثیر ذرات نانو در مهار  استرسبه گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان طی تحقیقی که در دانشگاه جورجیا انجام شد، دانشمندان در محصولاتی مانند غذاها، مواد آرایشی بهداشتی و کرم‌‌های ضد آفتاب با استفاده از ذرات نانو بر عملکرد و فعالیت ژن‌های موثر بر آنزیم‌های استرس اکسیداتیو درون برخی سلول‌ها تاثیر می گذارند و بیماری استرس و اضطراب تا حدودی مهار می کنند.

ذرات نانو مورد استفاده در این محصولات غیر سمی و بی‌ضرر هستند زیرا آسیبی به سلول‌ها وارد نمی‌کنند؛ علاوه بر این، تاثیرهای سلولی این ذرات با گذشت زمان موثرتر می‌شوند. این نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم بر 84 ژن مربوط به استرس اکسیداتیو سلولار تاثیر گذاشته و حملات استرسی را کاهش می‌دهد.

نتیجه این تحقیق نشان داد این ذرات در 24 ساعت می‌تواند یک خانواده از ژن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. دانشمندان بر این باورند که رمز موفقیت این ذرات نانو تاثیرگذاری ظریف و کنترل‌شده آن‌ها است و اگر کمی قوی‌تر و کنترل‌شده‌تر عمل کنند سبب آسیب سلولی می‌شدند که خوشبختانه این طور نیست. نتیجه این تحقیق به حدی درخشان و کارآمد بود که مورد حمایت موسسه ملی بهداشت قرار گرفت.

منبع :