تولید بومی دستگاه‌های طیف‌سنج در کشور

یکی از شرکت‌های فناور کشور، توانسته با تولید بیش از 40 محصول و با تجهیز بیش از 50 آزمایشگاه هسته ای در کشور، اغلب نیازهای اساسی آزمایشگاهها را برآورده کند.

تولید بومی دستگاه‌های طیف‌سنج در کشور


به گزارش  گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از شرکت‌های فناور کشور، توانسته با تولید بیش از 40 محصول و با تجهیز بیش از 50 آزمایشگاه هسته ای در کشور، اغلب نیازهای اساسی آزمایشگاهها را برآورده کند.

الناز احمدی نیاری مدیر عامل این شرکت فناور با اشاره به تولید دستگاههای اندازه گیری هسته ای، گفت: با بهره مندی از تجربیات متخصصین و محققین شرکت و با طراحی و ساخت دستگاههای مختلف و ثبت اختراع آنها در جهت توسعه و بومی سازی فناوری های نوین قدم برداشته ایم.

احمدی نیاری افزود: اغلب سیستم های طراحی و ساخته شده سیستم های طیف سنجی و اندازه گیری هسته ای ، به عنوان کالای دانش بنیان شناخته شده است و علاوه بر دانشگاهها و مراکز آموزشی در صنایع هسته ای نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

به گفته احمدی نیاری این شرکت با ساخت دستگاه های مختلف و ثبت اختراع در این زمینه توانسته است با بهره‌مندی از توانمندی فنی بومی کشورمان، خود را به عنوان اولین و در حال حاضر تنها تولید کننده خصوصی دستگاه های طیف سنجی هسته‌ای در کشور در این عرصه معرفی کند.

احمدی نیاری خاطرنشان کرد: این شرکت فناور، توانسته انواع آشکارسازها و ماژول‌های کارآمد در طیف سنجی ازجمله سیستم پایش محیطی هوا که از جدیدترین این محصولات است را تولید کند.

وی افزود: این سامانه برای مانیتورینگ پیوسته هوای محیط به منظور جمع آوری، آنالیز و نمایش آلودگی هوا. دارای قابلیت اندازه گیری آلودگی های آلفا، بتا، و گاما در محیط کاربرد دارد و هم اکنون توسط متخصصان این شرکت و به صورت بومی تولید می‌شود.

منبع :