کنترل فضاهای مجازی با حرکت چشم

محققان آمریکایی در حال تکمیل یک هدست مبتنی بر ردیاب چشم هستند که به کاربران نوید می‌دهد بتوانند به واسطه حرکت چشم، فضاهای مجازی را کنترل کنند.

کنترل فضاهای مجازی با حرکت چشمبه گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی دیلی میل، در حال حاضر استفاده از هدست های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده مستلزم اشاره های دست و یا صوت هستند، اما فناوری ردیاب چشم می تواند بر اساس حرکت پلک چشم دنیای مجازی را کنترل کند.

شرکت 'آی فلوئنس' Eyefluence مستقر در سانفرانسیکو می گوید که فناوری ابداعی محققان این شرکت کاربران را قادر می سازد که قصد خود را از طریق چشم ها به عمل تبدیل کنند و به واقع، در نمایشگر هدست واقعیت مجازی VR و واقعیت افزوده AR تغییرات اساسی و اولین طراحی فناوری تعامل با چشم ایجاد خواهد شد.

گرچه هنوز جزییات فنی چندانی درباره چگونگی عملکرد این دستگاه وجود ندارد، اما شرکت آی فلوئنس ابراز اطمینان کرده است که فناوری ردیاب چشم نحوه تعامل افراد با کامپیوتر ها را تغییر می دهد و آنها را قادر می سازد که از طریق چشم، قصد خود را به عمل تبدیل کنند.

به گفته محققان این شرکت، ایده اصلی این است که تمامی تغییراتی که با انگشتان روی دستگاه تلفن هوشمند انجام می شود، در هدست های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده توسط چشم قابل اجرا شود.

نحوه استفاده از فناوری ردیاب چشم به این صورت است که کاربر چشمان خود را برای یافتن شیء و یا آیکون مورد نظر در میدان دید حرکت می دهد و شی ء مورد نظر خود را با یک 'نگاه سریع' به آن انتخاب می کند.

اصل تعامل با چشم در این فناوری بر پردازش تصویر و الگوریتم های ردیاب چشم تکیه دارد. این فناوری کوچکترین حرکت چشمان را تحت نظر می گیرد و به کاربران امکان می دهد که بدون نیاز به اشارات دست و یا کنترل کننده ها برای انتخاب و یا راهبری، از یک هدست واقعیت مجازی استفاده کنند. بر این اساس، پتانسیل تسهیل بیشتر گردش در جهان مجازی ایجاد خواهد شد. علاوه بر این، رایانه ها به خاطر حذف ابزار جانبی، انرژی کمتری تلف می کنند.

واقعیت مجازی (Virtual Reality) یک فناوری نوین است که به کاربر امکان می‌دهد با یک محیط شبیه‌سازی رایانه‌ای اندرکنش یا تعامل داشته باشد.

واقعیت افزوده (Augmented Reality) یک نمای فیزیکی زنده، مستقیم یا غیرمستقیم (و معمولاً در تعامل با کاربر است)، که عناصری را پیرامون دنیای واقعی افراد اضافه می‌کند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب