نخستین کلکتور صنعتی پیشرفته در ایران ساخته شد

نخستین کلکتور صنعتی پیشرفته در ایران با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ساخته شد

نخستین کلکتور صنعتی پیشرفته در ایران ساخته شدبه گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمود یعقوبی مجری این برنامه اظهار کرد: برنامه نصب و راه‌اندازی کلکتور صنعتی پیشرفته به طول 100 متر و با قطر دهانه 6 متر در محل نیروگاه خورشیدی وزارت نیرو در شیراز در دست انجام است.

وی بیان کرد: این کلکتور از جمله کلکتورهایی است که در نیروگاه‌های گرمایی خورشیدی در دنیا استفاده می‌شود و کشور ما نیز با تلاش محققان، برای نخستین بار به دانش و فناوری ساخت این کلکتور دست پیدا کرده و در حال حاضر این توانایی وجود دارد که در صورت احداث نیروگاه خورشیدی مگاواتی، نمونه اصلی کلکتورهای آن در کشور ساخته شود.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم گفت: کلکتورهای سهموی کوچک در بیشتر کشورها ساخته می‌شود اما این نوع تنها در کشورهای محدودی همچون آلمان، اسپانیا و ایتالیا طراحی و ساخته می‌شود و کشورهای منطقه نیز فناوری ساخت این کلکتور را ندارند.

یعقوبی بیان کرد: در یک مرزعه خورشیدی تعداد 100 کلکتور کاربویلر را نصب می کنند و بخار تولیدی در نهایت برق تولید می‌کند، البته بخار تولیدی توسط آنها فقط در نیروگاه‌ها کاربرد ندارد بلکه می‌توان استفاده‌های دیگری مانند تامین آب گرم نیز از آن داشت.

وی پایین بودن قیمت گاز و برق در کشور را عاملی برای سرمایه‌گذاری کمتر روی حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر دانست و گفت: ایران کشوری نفت خیز است که در آن انرژی با قیمت پایین و یارانه بالا نسبت به دنیا در اختیار مصرف کننده قرار می‌گیرد؛ بنابراین سرمایه‌گذاری روی بخش‌های دیگر تولید انرژی کمتر است و برای رفع این مشکل باید قیمت‌ها به قیمت جهانی نزدیک شود.

یعقوبی با بیان اینکه آنچه امروزه دنیا را متحول کرده حرکت به سمت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر است، افزود: در این مسیر بحث قیمت مهم نیست بلکه مسایل مهمتری همچون آلاینده‌ها، آلودگی، گرمایش زمین و تغییر اقلیم مطرح است؛ بنابراین این مسایل کشورها را مجبور کرده به رغم گران‌تر بودن انرژی‌های تجدیدپذیر به سمت استفاده از این منابع حرکت کنند.

وی اظهار کرد: در ایران به ‌رغم اینکه از نظر سرانه تولید آلاینده جزء 10 کشور اول دنیا است، به دلیل در دسترس بودن منابع نفتی، سیاست‌گذاری و فرهنگ‌سازی مناسبی در زمینه استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر صورت نگرفته است.

یعقوبی با اشاره به اینکه در ایران ظرفیت تولید 60 هزار مگاوات برق از طریق نیروگاه‌های حرارتی خورشیدی وجود دارد، گفت: با این حال در کشور ما نیروگاه حرارتی خورشیدی وجود ندارد اما چند سالی است که توجه به سمت استفاده از سیستم‌های فتوولتاییک معطوف شده است که قابل مقایسه با کشورهای منطقه ازجمله ترکیه که در این زمینه بسیار پیشی گرفته نیست.

وی اظهار کرد: ظرفیت تولید برق خورشیدی توسط سیستم‌های فتوولتاییک در دنیا از مرز 220 گیگاوات گذشته و با توجه به ظرفیت‌های بسیار زیادی که در کشور وجود دارد، باید در راستای استفاده از این ظرفیت ها گام‌های جدی و عملی برداریم.

منبع :