روبات سیار 'مدریک' با ساختار نرم افزار باز توسط محققان ایرانی

محققان شرکت دانش بنیان توسعه پایدار موفق به ساخت رباتی سیار به نام 'مدریک' و با ساختار نرم افزار باز شدند که قابلیت استفاده در پژوهش‌ها و تحقیقات علمی دارد.

روبات سیار 'مدریک' با ساختار نرم افزار باز توسط محققان ایرانیاسماعیل قره خانی مدیر فنی این شرکت دانش بنیان روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا با بیان این که مدریک در ایران باستان به معنای پسر باهوش بوده است، افزود: این ربات سیار بسیار هوشمندانه عمل می کند و تمام مواردی که در خانواده ربات سیار یا موبایل ربات به آن نیاز است، در این ربات وجود دارد.

وی بیان کرد: این ربات می تواند اطراف خود را با سنسورهای سونار ببیند و زمانی که مسیر به آن داده می شود تا حرکت کند اگر مانعی جلوی راهش باشد آن را تشخیص می دهد و مانع را دور می زند؛ همچنین این ربات سنسورهای موقعیت یاب (جی پی اس) و قطب نما دارد و تمام آنچه که نیاز است موقعیت خود را گم نکند و بفهمد در کجا قرار دارد، در آن وجود دارد.

قره خانی با بیان اینکه اقدامات جدیدی از جمله همکاری ربات ها با همدیگر درحال شکل گیری است، افزود: این ربات از طریق شبکه ای به رایانه مرکزی که فرمان را برای ربات می فرستد، وصل می شود و به این طریق می توان چند ربات را به طور همزمان روشن و مدیریت کرد.

وی گفت: بر اساس بستر نرم افزاری که در این روبات ایجاد شده است، اینگونه روبات ها می توانند از طریق شبکه به هم وصل شوند و هر کدام با آی پی خود از طریق شبکه با رایانه مرکزی ارتباط داشته باشند؛ این ویژگی قابلیت تبدیل شدن این ربات به ربات صنعتی و یا حتی نظامی را نیز فراهم کرده است.

قره خانی با اشاره به اینکه یکی از مشتریان این ربات مراکز تحقیقاتی و پژوهشی هستند، افزود: مهمترین تفاوت این ربات با مشابه خارجی، این است که ساختار برنامه نویسی نمونه های خارجی بسته است و دانشجویان به لایه های برنامه نویسی روبات دسترسی ندارند، اما ربات مدریک در نرم افزار ساختار باز تهیه شده و دانشجو به تمام قسمت های ربات می تواند دسترسی داشته باشد و با آن کارکند.

وی گفت: دانشجو می تواند هر برنامه ای که می خواهد روی این ربات پیاده کند، در این ربات هیچ چیزی از قسمت هوش مصنوعی آن مخفی نشده است و همه بخش های آن در دسترس دانشجو قرار دارد.

قره خانی با بیان اینکه ادعا نداریم روبات مدریک از لحاظ هوشی کامل است، افزود: هیچ فردی در دنیا نمی تواند ادعا کند که ربات آن از هوش کاملی برخوردار است، اما هوش ربات مدریک می تواند هر سال با توجه به نیاز مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کاملتر شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب