دسترسی آنلاین رایگان به پردازنده کوانتومی

شرکت آی بی ام (IBM ) اعلام کرد، امکان دسترسی آنلاین مردم را به یکی از پردازنده‌های کوانتومی خود، به صورت رایگان فراهم می‌کند.

دسترسی آنلاین رایگان به پردازنده کوانتومیبه گزارش گروه اخبارعلمی ایرنا از ساینس، البته استفاده از توان پردازشی این پردازنده پیشرفته به این سادگی هم نیست. برای دسترسی به این پردازنده ابتدا باید وب سایت IBM Research دسترسی کاربر به سیستم را تایید کند. سوابق کاری و میزان دانش کاربران از پردازش کوانتومی، تعیین کننده نوع دسترسی آن ها به این سیستم است.

این پردازنده کوانتومی در مرکز تحقیقاتی شرکت IBM در نیویورک قرار دارد و یک سیستم تهویه پیشرفته دمای این پردازنده را در صفر مطلق (273- درجه سانتیگراد) نگه می دارد تا امکان پردازش کوانتومی فراهم شود.

در پردازش کوانتومی به جای بیت ها از کیوبیت استفاده می شود. بر خلاف ترانزیستورهای متداول که فقط در یکی از وضعیت های روشن یا خاموش یا به عبارتی صفر و یک قرار می گیرند، کیوبیت ها ذراتی هستند که قادرند در یک لحظه در حالات مختلف قرار گیرند. در نتیجه توان محاسباتی پردازنده های کوانتومی بسیار بالاتر از پردازنده های متداول امروزی است.

در سیستم IBM از 4 کیوبیت استفاده شده است و هدف این شرکت از فراهم کردن دسترسی عمومی به این پردازنده، بالابردن سطح آگاهی عموم در رابطه با پردازش کوانتومی و قابلیت های فوق العاده آن است.

منبع :