کشت سلول‌های کلیه روی یک تراشه

محققان دانشگاه میشیگان موفق به توسعه روشی شده اند که در آن سلول‌های کلیه روی یک تراشه کشت داده می‌شود تا عملکرد داروهای مختلف روی کلیه آزمایش شود.

کشت سلول‌های کلیه روی یک تراشهبه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، کلیه اندامی لوبیا شکل و تقریبا به اندازه مشت بسته انسان است و درست زیر قفسه سینه قرار دارد. عملکرد کلیه به زبان ساده، دفع زباله های بدن است. کلیه روزانه حدود 200 لیتر خون تصفیه می کند و از آن حدود 2 لیتر آب اضافی و مواد زاید غربال می کند و از طریق مجاری ادارای دفع می کند.

تنظیم فشار خون، تعادل الکترولیتی و تولید سلول های قرمز خون به عهده کلیه هاست. چنانچه کلیه ها یک روز وظایف خود را به درستی انجام ندهند، عملکرد اکثر ارگان های بدن، به ویژه قلب مختل می شود.

یکی از مهمترین دلایل نارسایی کلیه، استفاده از دوز بالای برخی داروها است. محققان معمولا برای آزمایش تاثیر داروهای مختلف روی عملکرد کلیه، از مدل های حیوانی استفاده می کنند. این روش کارایی چندانی ندارد؛ چراکه تصفیه دارو در کلیه حیوانات آزمایشگاهی با کلیه انسان متفاوت است.

محققان دانشگاه میشیگان برای حل این مشکل، روشی را توسعه داده اند که اصطلاحا کلیه روی یک تراشه نامیده می شود. در این روش سلول های کلیه روی یک پایه شیشه ای شبیه به یک تراشه کشت داده می شود و بین دو لایه نفوذ پذیر از جنس پلی استر قرار می گیرند. داروهای مختلف به صورت حلال، وارد لایه بالایی شده و توسط کانال های میکرو سیال، از غشای بالایی به غشای پایینی هدایت می شوند. پس از این فرآیند، سلول های کلیه زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرند تا تاثیر دارو روی آنان بررسی شود.

محققان معتقدند که این روش برای بررسی اثر داروهای جدید روی کلیه بسیار مطمئن است.

نتایج این تحقیقات در نشریه Biofabrication منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب