ضرورت اقدام جهانی برای کنترل تب زرد قبل از گسترش

محققان با شیوع تب زرد در آنگولا، مهار این بیماری را قبل از گسترش آن در سراسر جهان حائز اهمیت و نیازمند اقدام جدی سازمان جهانی بهداشت دانستند.

ضرورت اقدام جهانی برای کنترل تب زرد قبل از گسترشبه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ایندیپندنت، شیوع تب زرد در آنگولا و ابتلای حدود دو هزار نفر به این بیماری ویروسی، جامعه بهداشتی را برآن داشته تا در این زمینه دست به اقدامات جدی بزنند. از میان دو هزار مورد ابتلا در آنگولا، 258 نفر جان خود را از دست داده اند.

محققان دانشگاه جورج تاون در واشنگتن با بررسی احتمال سرایت بیماری به کشورهای دیگر، سازمان جهانی بهداشت را ملزم به اقدامات اضطراری در این زمینه می دانند.

این محققان بزرگترین نگرانی موجود در رابطه با جلوگیری از شیوع تب زرد را کمبود واکسن اعلام کرده اند. واکسن تب زرد از سال 1960 میلادی مورد استفاده قرار گرفته و جان هزاران انسان را از مرگ حتمی نجات داده است.

ویروس تب زرد توسط پشه Aedes منتقل می شود. این پشه عامل انتقال ویروس زیکا و تب دانگ نیز محسوب می شود. تب، لرز، تهوع، استفراغ، خستگی، بی میلی به غذا، سردرد، دردهای عضلانی، قرمزی چشم و زبان از علایم رایج تب زرد محسوب می شوند و نارسایی کلیه و کبد، توهم، تشنج، کاهش میزان ادرار و کما از علایم حاد بیماری به شمار می آیند.

محققان معتقدند که زیستگاه اصلی این پشه در آفریقا است و شروع اپیدمی نیز از همان منطقه بوده است. شیوع این بیماری علاوه بر آفریقا در باربادوس، غرب هند، نیویورک، فیلادلفیا، نیواورلئان، کارتاهنا، کوبا و جنوب اروپا تا قبل از توسعه اولین واکسن در سال 1936 میلادی رخ داده است. پس از آن زمان، شیوع بیماری در آمریکا دیده نشده است.

سازمان جهانی بهداشت 24 ماه مارس 2016 اعلام کرد که حدود 5.7 میلیون نفر در لوآندا در آنگولا علیه تب زرد واکسینه شده اند؛ ولی کمبود واکسن افراد زیادی را در این منطقه در معرض ابتلا قرار داده است.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که برای واکسیناسیون جمعیت در معرض خطر در این منطقه، به 1.4 میلیون دز واکسن مورد نیاز است.

محققان با توجه به شیوع ابولا و زیکا که قربانیان زیادی داشت، از سازمان جهانی بهداشت خواسته اند که در این زمینه مقتدرانه گام بردارد و کمیته اضطراری تشکیل دهد.نتایج این تحقیقات در نشریه JAMA منتشر شده است.

منبع :