مصرف زیاد اسیدفولیک ریسک بروز اوتیسم را بالا می‌برد

مطالعه جدید محققان نشان می‌دهد مصرف مقادیر بالای اسید فولیک توسط مادر باردار ریسک ابتلا کودک به اختلال اوتیسم را افزایش می‌دهد.

مصرف زیاد اسیدفولیک ریسک بروز اوتیسم را بالا می‌برد

به گزارش خبرنگار مهر، زنان باردار معمولا برای حفظ سلامت مغزی و نخاعی نوزاد خود به میزان زیادی اسیدفولیک در رژیم غذایی شان یا از طریق مکمل های ویتامین مصرف می کنند.

اما مطالعه اخیر محققان دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا نشان می دهد وجود مقادیر بالای فولات (ویتامین B۹) و ویتامینB۱۲ در بدن مادر، خطر ابتلا نوزاد به اختلال اوتیسم را افزایش می دهد.

دنیل فالین، عضو تیم تحقیق، در این باره می گوید: «مصرف مقدار مناسب فولات خوب است، اما مصرف بیش از اندازه بالای آن می تواند مضر باشد. در حقیقت مکمل ها از اهمیت بالایی برخوردارند. ما نمی خواهیم افراد از گفته ما اینگونه استنباط کنند که باید مصرف مکمل های ویتامین را در صورت بارداری قطع کنند.»

در این مطالعه محققان دریافتند مادرانی که دارای میزان بسیار بالای فولات در زمان زایمان شان بودند دو برابر بیش از مادران دارای میزان عادی فولات صاحب کودک مبتلا به اوتیسم شدند.

محققان همچنین دریافتند مادران دارای میزان بیش از اندازه B۱۲ سه برابر بیشتر دارای کودک مبتلا به اوتیسم بودند.

ریسک داشتن کودک مبتلا به اوتیسم در بین مادرانی که همزمان دارای میزان بالای فولات و B۱۲ بودند به مراتب بیشتر و ۱۷ برابر مادران با میزان نرمال هر دو ماده مغذی بود.

فولات به شکل طبیعی در میوه ها و سبزیجات یافت می شود، درحالیکه نوع ترکیبی و مصنوعی آن به شکل اسیدفولیک به نان و غلات اضافه شده و همچنین به شکل مکمل های ویتامین موجود است.

فالین در ادامه می افزاید: «زنانی که مکمل های B۱۲ و فولات را سه تا پنج بار در هفته مصرف می کنند کمتر احتمال دارد که صاحب فرزندان مبتلا به اوتیسم شوند، بخصوص در مواردیکه این مکمل ها را در سه ماهه اول و دوم بارداری مصرف کرده باشند.»

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب