تک فرزندها در اغلب موارد در موقعیت‌های سخت جا می‌زنند!

تک فرزندها در اغلب موارد در موقعیت‌های سخت جا می‌زنند و توانایی اداره یک زندگی معمولی را نخواهند داشت.

تک فرزندها در اغلب موارد در موقعیت‌های سخت جا می‌زنند!حبیبه تک دهقان کارشناس روان شناسی درگفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره‌ تبلیغات پدیده تک فرزندی، گفت: تک فرزندی دو دسته تبعات دارد که دسته اول برای والدین و دسته دوم متوجه فرزند خانواده است. والدینی که تنها یک فرزند دارند به دلیل توجه بیش از حد به فرزندشان و مراقبت زیاد از او دچار وسواس فکری می شوند.

وی ادامه داد: مراقبت بیش از حد از فرزند نه تنها به والدین بلکه به فرزند نیز آسیب می رساند و باعث می‌شود این فرد، شخصیت وابسته‌ای داشته باشد.

تک دهقان در توضیح شخصیت وابسته، گفت: شخصیت وابسته به این معنی است که این گونه افراد در بزرگسالی توانایی اداره یک زندگی معمولی را نخواهند داشت و پیوسته باید پدر و مادر از او مراقبت کنند.

کارشناس روان شناسی بیان داشت: تک فرزندها در اغلب  موارد خودخواه بار می‌آیند و توانایی برقراری ارتباط با دیگران را مانند سایر همسالان خود نخواهد داشت و در شرایط سخت به اصلاح جا می‌زنند.

تک دهقان ادامه داد: فرزندانی که در خانواده های پرجمعیت رشد می کنند از لحاظ عاطفی ارتباط بهتری با دیگران برقرار می‌کنند و از حیات اجتماعی خوبی برخوردارند.

وی با اشاره به اینکه فرزندان خانواده‌های پر جمعیت، پر تلاش تر هستند و در آینده موفق ترند، گفت: تک فرزندان به دلیل توجه بیش از حد خانواده و تأمین بودن از لحاظ مالی، احساس نمی‌کنند که نیازی به تلاش یا کار کردن دارند و در نتیجه از مهارت‌های کمتری نیز برخوردار خواهند بود.

کارشناس روان شناسی افزود: ایناینکه برخی افراد فکر می‌کنند باید برای داشتن فرزندان بیشتر، از لحاظ مالی وضعیت خیلی خوبی داشته باشند، اشتباه است.

تک دهقان در پایان گفت: خیلی از خانواده‌ها با موفقیت مالی متوسط چندین فرزند را به خوبی تربیت کرده و به جامعه تحویل داده‌‌اند پس لازم است در این مورد فرهنگسازی لازم در جامعه انجام گیرد.

منبع :