ساخت نخستین ویلچر با پرینتر سه‌بعدی

شرکت طراحی انگلیسی "لِیر دیزاین" برای سرعت بخشیدن به ارائه محصولات مناسب، از تکنیک چاپ سه‌بعدی برای ساخت یک ویلچر سفارشی با طراحی جذاب استفاده کرده است.

ساخت نخستین ویلچر با پرینتر سه‌بعدی

به گزارش سرویس علمی ایسنا به نقل از dezeen، طراحی این محصول موسوم به ویلچر GO در نتیجه تحقیقات بر روی چند کاربر ویلچر و همچنین کارشناسان پزشکی طی یک دوره شش ماهه جمع‌آوری اطلاعات انجام شد. محصول نهایی برای کمک به از بین بردن نگاه به ویلیچرها به عنوان دستگاههای پزشکی و ارائه آن‌ها به عنوان وسایل نقلیه برای بهبود زندگی طراحی شده است.

محققان به نیازها و خواسته‌های کاربران گوش داده و آنها را با توصیه‌های عملی کارشناسان پزشکی ترکیب کردند که نتیجه نهایی، یک ویلچر سبک، کاربردی و جذاب برای تامین نیازهای کاربران گوناگون با معلولیت‌های مختلف بود.

عنصر اصلی محصول که قرار است در ماه جاری بطور رسمی در هفته طراحی Clerkenwell در لندن ارائه شود، ماهیت "ساخت متناسب با اندازه" آن است که بدون استفاده از تکنیک چاپ سه‌بعدی، بسیار مشکل و پرهزینه بود. بطور خاص دو قسمت ساخته شده سفارشی آن یعنی صندلی و تکیه‌گاه پا است که به دقت متناسب با شکل بدن، وزن و معلولیت فرد ساخته می‌شود.

طراحان، اطلاعات بیومتری کاربر را نقشه‌برداری کرده و از متناسب بودن صندلی با آن‌ها اطمینان حاصل می‌کنند. صندلی از یک رزین نیمه‌شفاف در ترکیب با پلی‌اورتان ترموپلاستیک برای انعطاف‌پذیری بیشتر ساخته شده است. محل نشستن دقیق آن نیز بر اساس داده‌های نقشه‌برداری شده از بدن تعیین می‌شود تا از صحیح بودن مرکز گرانش اطمینان حاصل شود.

هندسه جای پای این ویلچر که از تیتانیوم ساخته شده، با طول پای کاربر، موقعیت نشستن و شکل پای وی متناسب بوده و ضد لغزش است.

قسمت‌های دیگر بدنه صندلی از تیتانیوم ساخته شده و از یک طراحی ساده برخوردار است که تعداد میله‌ها را به حداقل رسانده و وزن بصری صندلی را کاهش داده است. چرخ‌ها نیز سبک بوده و از پره‌های فیبرکربن و رینگ‌های بدون نیاز به فشار برخوردار است.

شرکت Layer Design همچنین دستکش‌هایی را خواهد ساخت که بطور خاص برای این ویلچر طراحی شده و دارای سطحی است که به آسانی به رینگ‌ها قفل شده و استفاده کاربر را آسان می‌کند.

قیمت این ویلچرها و زمان ورود آن‌ به بازار هنوز اعلام نشده است.

منبع :