افزایش بهره‌وری سلول‌های سوختی با الهام از کاکتوس

دانشمندان استرالیایی و کره‌ای از قابلیت کاکتوس برای جذب رطوبت هوا در شب تقلید کرده و غشایی را تولید کرده‌اند که می‌تواند سلول‌های سوختی را به گزینه قابل دوام‌تری برای تامین نیروی خودروها تبدیل کند.

افزایش بهره‌وری سلول‌های سوختی با الهام از کاکتوس

به گزارش سرویس علمی ایسنا به نقل از sciencedaily، گیاه کاکتوس که در شرایط کویری رشد می‌کند، از شکافهای ریزی بر روی پوستش برخوردار است که در شب‌ها که رطوبت بالاتر است، باز شده و آن را جذب می‌کند؛ اما در طول روز بسته می‌ماند تا این رطوبت درون آن حفظ شود.

سلول‌های سوختی دارای غشای تبادل پروتون برای ادامه یافتن کارکردشان باید مرطوب نگه داشته شوند. این امر بدان معنی است که در زمان استفاده از آن‌ها درون خودرو، باید به همراه یک رادیاتور، مخزن آب و مرطوب کننده نصب شود. این گزینه‌ها جاگیر هستند و همچنین نیرو مصرف می‌کنند.

دانشمندان سازمان مشترک‌المنافع تحقیقات علمی و صنعتی استرالیا (CSIRO) و دانشگاه هانیانگ کره جنوبی برای حذف نیاز به این گزینه‌های اضافی، از عملکرد کاکتوس نسخه‌برداری کردند.

غشای تولید شده توسط این محققان، اطراف سلول سوختی را می‌گیرد. زمانی که آب در پی یک واکنش شیمیایی تولید شد، توسط سلول جذب شده و از میان سوراخ‌های ریز درون غشا عبور می‌کند. در زمان خشک‌تر شدن شرایط، این سوراخ‌ها بسته شده و از تبخیر آب جلوگیری می‌کنند. در شرایط آب‌وهوایی داغ، این فناوری می‌تواند بهره‌وری سلول‌های سوختی را تا چهار برابر افزایش دهد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب