مشاهده تصاویر سه‌بعدی بدون عینک مخصوص ممکن شد

محققان آزمایشگاه رسانه انسانی دانشگاه کوئینز در اونتاریو نخستین نمایشگر هولوگرامی منعطف تلفن هوشمند را ساختند.

مشاهده تصاویر سه‌بعدی بدون عینک مخصوص ممکن شد

به گزارش سرویس علمی ایسنا به نقل از Gizmodo، این نمایشگر موسوم به "HoloFlex"" از آرایه‌ای از لنزهای کوچک چیده شده بر روی یک صفحه منعطف OLED در ابعاد 1920x1080 استفاده می‌کند و اجازه مشاهده تصاویر سه‌بعدی بطور همزمان را برای چندین نفر بدون نیاز به عینک‌های مخصوص، پروژکتورهای پیچیده یا پیگیری سر هر فرد فراهم می‌کند.

این نمایشگر با کیفیت بالا برای دستیابی به این تاثیر به 16 هزار کره 12 پیکسلی تفکیک شده که هر کدام از لنز Fisheye خود برای ارائه یک نمای اندکی متفاوت از جسم سه‌بعدی بر روی صفحه برخوردارند. اگرچه نتیجه نهایی یک تصویر سه‌بعدی با وضوح 160x104 است، اما از تقریبا هر زاویه‌ای قابل مشاهده است. با کوچکتر و دقیق‌تر شدن تراکم پیکسل‌ها و فرآیندهای ساخت، این وضوح ارتقا خواهد یافت.

بخش "تا‌شوی" HoloFlex در حقیقت از نمایشگر یکپارچه ReFlex آن نشات گرفته که از حسگرهای خم شدنی و بازخورد لمسی برای افزودن محور سوم به حرکات کنونی نمایشگرهای لمسی استفاده می‌کند. کاربران با خم کردن نمایشگر می‌توانند اجسام را به سمت جلو یا عقب در فضای مجازی حرکت دهند. همچنین با جفت کردن یک دوربین عمقی به این نمایشگر می‌توان کنفرانس‌های ویدیویی سه‌بعدی هولوگرامی را ایجاد کرد که در آن تماشاگران می‌توانند اطراف کاربر را از جای دیگر مشاهده کنند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب