معرفی لوح ضمیمه کتاب شیمی پیش دانشگاهی

همیشه درس شیمی فریب کارانه رتبه‌ها را بالا و پایین میکند.اغلب داوطلبانی که بار دوم در کنکور شرکت می‌کنند به خوبی به این نکته پی برده اند که بالا بودن نمره درس شیمی، تاثیر بسیار زیادی دز رتبه آنها دارد

معرفی لوح ضمیمه کتاب شیمی پیش دانشگاهی

مطالب مشاوره ای لوح ضمیمه کتاب شیمی پیش دانشگاهی:


اهمت درس شیمی در کنکور سراسری:

همیشه درس شیمی، بی سر وصدا و فریب کارانه، رتبه ها را بالا و پایین میکند. اغلب داوطلبانی که بار دوم در کنکور شرکت می کنند به خوبی به این نکته پی برده اند که بالا بودن نمره درس شیمی، تاثیر بسیار زیادی در رتبه ی آن ها داشته ولی متاسفانه با این که درس شیمی در گروه تجربی بعد از درس زیست شناسی و در گروه ریاضی فیزیک، بعد از دروس ریاضی و فیزیک، مهم ترین درس اختصاصی محسوب می شود. اغلب داوطلبانی که برای نخستین بار در کنکور شرکت می کنند، به این درس کم تر توجه دارند و این خود باعث شده که اقلیتی از داوطلبان که تسلط کافی بر این درس پیدا کرده اند، به آسانی و بدون فشار زیاد روی دروس تخصصی دیگر که فراگیری آن ها به مراتب سخت تر از درس شیمی است، از رتبه های قابل توجه ای برخوردار شوند و بسیاری را تعجب کنند.

شیمی یک درس اختصاصی است. در رشته ریاضی برای بسیاری از مهندسی ها مثل برق، مکانیک، هوا فضا، عمران، مواد، کامپیوتر و فناوری اطلاعات و گرایش های رشته های انسانی مثل حقوق، مدیریت ها و علوم اقتصادی که داوطلبان ریاضی هم میتوانند در آن شرکت کنند، ضریب2دارد اما در رشته های مهندسی شیمی، پلیمر و نفت و مهندسی ایمنی و حفاظت و گرایش های مربوطه، ضریب 3 دارد.
در رشته تجربی برای رشته های پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی و کل رشته های پیراپزشکی، صنایع غذایی، زیست شناسی، بیوتکنولوژی و گرایش های وابسته به آنها، ضریب 3 دارد. اما در رشته های شیمی محض و کاربردی و داروسازی، ضریب 4 دارد. در گرایش های انسانی مثل مدیریت ها و حقوق برای دانش آموزان رشته تجربی، ضریب 2 دارد.


بودجه‌بندي  شیمی سوم دبیرستان:

بسياري از مطالب و مباحث در سال‌هاي مختلف در هر درس به يكديگر مرتبط هستند. اگر مي‌خواهيد سؤالات تركيبي و تأليفي را كه طراحان براي به چالش كشيدن ذهنتان طرح مي‌كنند، براي اين‌كه بتوانيم اين سؤالات را پاسخ دهيم بايد مفهومي‌تر بخوانيم و به طور كامل بر مباحث مسلط شويم. با توجه به بودجه‌بندي سال‌هاي اخير، بايد بر تمام مباحث مسلط باشيد و در آزمون‌هاي كانون طبق برنامه‌ی راهبردي مطالب را برحسب اولويت و اهميتي كه دارند مطالعه كنيد.

  • به تكرار سؤالات هر مبحث در كنكور هر سال دقت كنيد و به اهميت مباحث پي ببريد.


جدول1- بودجه‌بندي درس شیمی پیش دانشگاهی كنكور رشته تجربي(89 تا 94)

موضوع

89

90

91

92

93

94

سینتیک شیمیایی

4

2

3

3

3

3

تعادل شيميايي

2

3

2

3

2

3

اسید و باز

4

4

4

3

3

2

الکتروشیمی

4

3

4

3

4

3


جدول2- بودجه‌بندي درس شیمی پیش دانشگاهی كنكور رشته ریاضی(89 تا 94)

موضوع

89

90

91

92

93

94

سینتیک شیمیایی

2

2

2

2

4

2

تعادل شيميايي

2

3

3

2

2

3

اسید و باز

4

4

3

4

3

4

الکتروشیمی

4

3

4

4

3

3

مهمترین منبع برای مطالعه، متن کتاب درسی است بطوریکه تمام سوال های کنکور  با توجه به متن کتاب درسی طرح    می شوند. یادگیری برخی مطالب تنها متن کتاب درسی و دقت در آن امکان‌پذير است که می توان به شکل‌ها و جدول‌هاي موجود اشاره نمود بطوریکه تعداد سوال هایی که از این بخش ها طرح می شوند قابل توجه می باشد. از مطالب «بيش‌تر بدانيدها» در کنکور، سؤال طرح نمی‌‌شود اما مطالعه‌ی آن‌ها به يادگيري عميق مطالب درسي موجود در متن کتاب درسي کمک مي‌کند. بنابراین دانش آموزان ابتدا باید کتاب درسی خود را به خوبی مطالعه کنند. دانش آموزان همچنین می توانند در کنار کتاب درسی از ابزارهای یادگیری دیگری نظیر دی وی دی ضمیمه کتاب شیمی پیش دانشگاهی که شامل بخش های زیر می باشد نیز استفاده کنند:

  • آزمون ها

  • فیلم های سه دقیقه ای

  • خلاصه درس ها

  • مشاوره

  • برگه امتحانی

  • انیمیشن و ...


جدول3- محتوای لوح ضمیمه شیمی پیش دانشگاهی ضمیمه کتاب

ردیف

بخش

تعداد

تعداد سوال

1

آزمون های کانون

59

945

2

آزمون 10 سوالی تستی

48

442

3

آزمون 10 سوالی تشریحی

34

720

4

فیلم‌های سه دقیقه‌ای

131

5

خلاصه درس

179

6

انیمیشن

48

7

برگه امتحانی

54

8

مشاوره

158

دانش آموزان کانون با تهیه ی کتاب های جدول زیر می توانند به راحتی به این نرم افزار دسترسی داشته باشند و بعد از نصب در کامپیوتر از بخش های مختلف دی وی دی ضمیمه کتاب شیمی پیش دانشگاهی استفاده نمایند:


جدول4- کتاب هایی با لوح ضمیمه شیمی پیش دانشگاهی

آبی شیمی پیش دانشگاهی

سوالات پرتکرار شیمی پیش 1و2

آموزش شیمی پیش دانشگاهی به روش حل تمرین

استفاده از دی وی دی ضمیمه کتاب شیمی پیش دانشگاهی:

1- آزمون های کانون و اهمیت آن:

يکي ديگر از کارهاي مهمي که دانش آموزان براي نتيجه‌گيري بهتر در درس شیمی پیش حتماً بايد انجام دهند، تمرین تست است.

یکی از ویژگی های مهم آزمون‌های کانون، برنامه‌ای بودن آن می باشد، ویژگی برنامه‌ای ناشی از 2 هفته‌ای بودن و هماهنگ بودن با برنامه مدرسه است. آزمون‌های کانون طوری هستند که همه دانش آموزان در هر سطح تحصیلی می‌توانند با آن همراه شوند. باید توجه کنید که برنامه راهبردی آزمون‌ها در وبسایت کانون قرار دارد و دانش‌آموزان می‌توانند به آسانی آن را دانلود و با استفاده از آن از آزمون های موجود در دی وی دی از خود آزمون بگیرند. دانش آموزان می توانند سرعت خواندن سوال ها و هم دقت خواندن سوال ها را با استفاده از این آزمون ها افزایش دهند و سرعت تست زدن خود را افزایش دهند. از آنجایی که شیمی یکسری سوالات بصورت محاسباتی طرح می شود می توانند با استفاده از ین آزمون ها به اشکالات محاسباتی خود به خوبی پی ببرند و با یک برنامه ریزی منظم این مشکل را حل نمایند.

کارنامه آزمون:  از دیگر ویژگی‌های این نرم افزار این است که دانش آموزان به راحتی بعد از اتمام آزمون می توانند نتیجه را بصورت یک کارنامه جامع(حاوی تعداد جواب درست، غلط وتعداد سوال نزده، نمره خام، نمره تراز و رتبه تراز از بین کل نفرات شرکت کننده در آن تاریخ برگزاری آزمون می باشد) مشاهده نمایند.

بررسی و تحلیل آزمون:  یکی از ابزارهای آموزشی و کاربردی در  بخش آزمون ها، بررسی و تحلیل کلیه سوال های موجود در آزمون های موجود در نرم افزار می باشد. دانش آموزان با استفاده از این بخش می توانند در پایان آزمون به بخش بررسی و تحیل آزمون مراجعه نمایند نقاط قوت و ضعف خود را به خوبی در نحوه جواب دادن به سوال ها پیدا کنند و اشکالات را از این طریق برنامه ریزی و مطالعه دقیق رفع نمایند. همچنین استفاده از این بخش در یادگیری و تفهیم مطالب تاثیر بسزایی دارد.

2- آزمون های 10 سوالی تستی و اهمیت آن:

یکی از نکات برجسته در این نوع از آزمون ها این است که سوال ها بر اساس زیر فصل طبقه بندی شده اند و دانش آموزان به آسانی می توانند از خود آزمون بگیرند. همچنین می توانند اطلاع پیدا کنند که که چه تعداد سؤال را از بين ده سؤال پاسخ داده اند و ميزان تراز و رتبه خود را مشاهده نمایند. همچنین این امکان را برای دانش آموزان فراهم کرده است که بتوانند از طریق برگزاری آزمون از زیر فصل های موجود، کل فصل دلخواه کتاب شیمی پیش را به آسانی جمع بندی کنند.

3- آزمون های 10 سوالی تشریحی و اهمیت آن:

این بخش شامل سوال های امتحانی طرح شده دبیران از مدارس مختلف کشور می باشد. قابل ذکر است که دانش آموزان علاوه بر مشاهده سوال امتحانی می توانند با کلیک بر روی گزینه مشاهده برگه در نوی سمت راست، برگه امتحانی همان سوال را ببینند و از این طریق می توانند به انواع مختلف سوال های طرح شده از بخش های مختلف کتاب زیست پیش آشنا شوند.

  • ***نکته‌ی مهم این‎جاست که اصل و مبنای آزمون تستی، مطالعه‌ی تشریحی دروس می‎باشد چرا که این نوع مطالعه در درک صحیح و همه جانبه‌ی مطالب کمک می‎کند. دانش آموزان باید توجه نمایند که به همان اندازه کسب مهارت در تست‌زنی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، تمرین و کسب مهارت لازم در سؤال های تشریحی هم مهم است. دانش‌آموزی که نتواند به سؤالات تشریحی پاسخ دهد نخواهد توانست به قسمت سؤالات تستی آن درس هم پاسخ دهد و درصد بالایی کسب کند و این نشان دهنده این است که یادگیری بصورت ناقص صورت گرفته است. آزمون های تشریحی همچنین سبب افزایش مهارت خواندن می شوند.

فیلم های سه دقیقه ای:

فیلم به عنوان رسانه‌‍ایتاثیرگذار می‌تواند ضمن جذب مخاطب به روش های مستقیم  و غیر مستقیم، آموزش را امکان پذیر کند. جایگاه و نقش فیلم در نظام آموزشی انکارناپذیر است بطوریکه در کشورهای پیشرفته استفاده از فیلم‌های آموزشی رواج یافته و به شیوه‌های مختلف از طریق شبکه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فیلم های آموزشی موجود در دی وی دی ضمیمه کتاب شیمی پیش که توسط اساتید مجرب کانون فرهنگی آموزش قلم چی تدریس شده است  نیز بر اساس فصل و زیر فصل طبقه بندی شده اند. دانش آموزان می بایست بعد از مطالعه دقیق کتاب درسی به لوح ضمیمه مراجعه نمایند و در یک زمان مناسب فیلم های آموزشی سه دقیقه ای را مشاهده نمایند. استفاده فیلم های سه دقیقه ایی به دانش آموزان در یادگیری سریع و خوب بخش های مختلف کتاب درسی(متن کتاب، جدول و نمودارها و...)، آشنایی با انواع مختلف سوال های طرح شده از کتاب شیمی پیش و همچنین سوال های ترکیبی شیمی پیش با شیمی پایه در کنکور سراسری کمک فراوانی میکند. دانش آموزان همچنین می توانند با مشاهده فیلم های آموزشی موجود در نرم افزار با نحوه حل انواع مختلف سوال های کنکوری و امتحانی به خوبی آشنا شوند و از این امر مهم در آزمون های تشریحی و تستی به خوبی استفاده نمایند.


جدول 5-تعداد خلاصه درس، فیلم، آزمون و انیمیشن دی وی دی ضمیمه کتاب شیمی دانشگاهی

فصل

تعداد خلاصه درس

تعداد ویدئو

تعداد آزمون 10 سوالی تستی

تعداد سوال 10

سوالی تستی

تعداد آزمون 10  سوالی

تشریحی

تعداد سوال   10 سوالی تشریحی

تعداد انیمیشن

سینیتیک شیمیایی

83

81

13

126

15

344

10

تعادل شیمیایی

30

26

9

88

15

342

2

اسید و باز

55

16

12

111

2

14

11

الکترو شیمی

10

8

13

112

2

20

25

ترکیبی

1


1

5

-

-

-

جمع

179

131

48

442

34

720

48

خلاصه درس:

استفاده از لوح ضمیمه کتاب شیمی پیش دانشگاهی امکان خلاصه نویسی برای دانش آموزان را به راحتی فراهم می کند بطوریکه بهتر است بعد از مطالعه دقیق مباحث کتاب درسی به بخش خلاصه درس که حاوی 179 عدد می باشد مراجعه نمایند و با دقت بیشتری خلاصه درس های مباحث مختلف را مطالعه نمایند. همچنین دانش آموزان می بایست هنگام مطالعه ی فصل های جدید، مطالب فصل قبل را از روی خلاصه های موجود در دی وی دی بخوانند تا آنها را فراموش نکنند و بتوانند این درس را چندین بار به طور جدی و فعال مرور کنند.

انیمیشن:

 این نرم افزار شامل حدود 46 انیمیشن آموزشی از بخش های مختلف کتاب شیمی پیش دانشگاهی می باشد که به یادگیری بهتر و سریع دانش آموزان کمک فراوانی می کند. مطمئنا دانش آموزان عزیز از تاثیر تصویر در یادگیری و ماندگاری مطالب در ذهن آگاهی کامل دارند. انیمیشن های آموزشی برای یادگیری بهتر مطالب و همچنین همسان سازی مطالب متناسب با نیاز های دانش آموزان بسیار مفید است. از دیگر ویژگی های آن به انعطاف پذیری و جذابیت و همچنین درک آسان مطالب موردیادگیری می توان اشاره نمود.

برگه امتحانی:

دانش آموزان در بخش برگه امتحانی دی وی دی ضمیمه کتاب می توانند از نمونه سوال های امتحان نهایی شیمی پیش و مدارس سراسر کشور را که بصورت نیم سال اول و دوم تحصیلی طبقه بندی شده اند را مشاهده و مورد استفاده قرار دهند. برگه‌های امتحانی یک منبع خوب در کنار حل تمرین‌های کتاب است و یک مکمل مناسب برای شب‌های امتحان جهت آشنایی بیش‌تر با طرح سؤال از آن بخش کتاب و تشخیص اهمیت مطلب از دید دبیران مربوط است و با داشتن این برگه‌ها شانس بیش‌تری برای موفق شدن دارید.

مشاوره:

یکی دیگر از بخش های مهم که به دانش آموزان در پیشرفت درسی بخش مشاوره ای دی وی دی ضمیمه کتاب می باشد. در این قسمت فایل های تصویری، صوتی و خواندنی مشاوران برتر کانون فرهنگی آموزش وجود دارد که  به بررسی چگونگی مطالعه درس شیمی پیش دانشگاهی، نحوه برنامه ریزی، اهمیت مطالعه در تایستان،  دوران طلایی نوروز، نحوه مطالعه و جمع بندی در نیم سال اول و دوم تحصیلی، بررسی اهمیت امتحان نهایی، معرفی و انتخاب منابع، مهندسی دوباره منابع، روش سه روز یک بار، تورق سریع، تخمین رتبه و تراز و... می پردازند. دانش آموزان به راحتی می توانند از راه کارهای کاربردی مشاوران برتر برای حل مشکلات درسی، بهبود و پیشبرد اهداف خود استفاده نمایند.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب