نوروز 96

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 9 پاسخ- 19 اردیبهشت 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...یک سؤال، 9 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


به من می‌گویند چرا رشته‌ی تجربی را انتخاب نکرده‌ام ولی من قبولی در دانشگاه را در رشته‌ی ریاضی راحت‌تر می‌دانم. آیا اشتباه می‌کنم؟

پاسخ 1- انتخاب رشته مقوله‌ی حساس و مهمی است و اکنون که در انتهای راه هستید، پاسخ دادن به این سؤال جز این‌که موفقیت شما را زیر سؤال ببرد، فایده‌ای نخواهد داشت. به شما توصیه می‌کنم به انتخاب خود ایمان داشته باشید و سعی کنید در همین زمینه پیشرفت کنید.

احمد مظفری

پاسخ 2- هر دو این نگاه‌ها به انتخاب رشته و دلایل آن، کمی غیر منطقی است. ناظران بیرونی با تمام اهمیتی که در پیشبرد برنامه‌های آموزشی شما دارند، درنهایت نقش مشاور را ایفا کرده و تصمیم‌گیرنده‌ی نهایی و کسی که قرار است به موفقیت‌هایش در یک رشته‌ی تحصیلی شکل بدهد شما هستید. از سوی دیگر، در بین عوامل انتخاب یک رشته، آن هم در سال‌های پایه، عاملی مانند شانس قبولی دانشگاه باید در انتهای لیست عوامل انتخاب قرار گیرد. مهم‌ترین عامل برای انتخاب رشته، علاقه‌ی شخصی شما و تصویری است که از رشته‌ی تحصیلی، دانشگاهی و شغلیِ مورد علاقه در ذهن دارید. با این نگاه، هم تصمیم‌گیرنده‌ی اصلی داستان بهترین انتخاب را کرده است و هم این انتخاب آن‌قدر با اهمیت خواهد بود که به خاطر آن، برای خودتان بهترین شانس قبولی در دانشگاه را ایجاد کنید.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 3- هر فرد برای آینده‌ی خود برنامه‌هایی دارد و مسلماً شما نیز از جمله افرادی هستید که با فکر و اندیشه رشته‌ی آینده‌ی خود را انتخاب کرده و برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی کرده‌اید. کسانی که به شما پیشنهاد رشته‌ی تجربی داده‌اند حتماً دلایلی داشته‌اند و همان طور که شما برای رشته‌ی ریاضی دارای دلایلی قانع‌کننده هستید. البته قبولی راحت‌تر در دانشگاه شاید دلیل کوچکی باشد که شما در ورای این دلیل، منطقی مستدل‌تر دارید.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 4- موفقیت رابطه‌ی مستقیم با انتخاب آگاهانه و میزان تلاش دارد. علاقه به رشته‌ی تحصیلی بسیار مهم است و وقتی با علاقه و برحسب توانایی رشته‌ی ریاضی را انتخاب کرده‌اید، چرا باید به تجربی فکر کنید؟ برای موفق شدن باید به هدفتان محکم بچسبید و تا رسیدن به مقصد، آن را رها نکنید و با جدیت و به دور از هر گونه تردید و دودلی به راهتان ادامه دهید.

سارا شفافی

پاسخ 5- انتخاب درست انتخابی است که احساس کنی با موفق شدن در آن، آینده‌ی بهتری در انتظار تو خواهد بود. انتخاب مسیری که مطمئن به موفق شدن در آن نیستی یا احساس می‌کنی به سختی و زحمت زیاد آن را به