کودکان و واکنش به استرس ناشی از روابط اجتماعی

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که کودکان و نوجوانان به تنش روانی حاصل از مناسبات اجتماعی خود واکنش نشان می‌دهند.

کودکان و واکنش به استرس ناشی از روابط اجتماعیبه گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی مدیکال اکسپرس، مطالعات قبلی اهمیت تاثیر روابط اجتماعی را بر رفتار و سلامت انسان نشان داده اند اما تاکنون مطالب چندانی درباره تبعات استرس زای نوع درک کودکان از روابط اجتماعی اطراف خود و چگونگی تاثیر آن بر تکامل آنها وجود نداشت.

اکنون گروهی از محققان دانشگاه میسوری مشخص کردند که کودکان و نوجوانان به تنش ناشی از شبکه های اجتماعی (اطراف) خود به صورت فیزیکی واکنش نشان می دهند.

محققان معتقدند که کیفیت و دامنه روابط اجتماعی که در دوران کودکی شکل می گیرد، می تواند عواقب فیزیولوژیکی مهمی بر سلامت جسمی و روانی آنها در جوانی داشته باشد.

مارک فلین رییس بخش مردم شناسی در کالج هنر و علوم MU می گوید: کورتیزول و آلفا آمیلاز بزاقی دو هورمونی هستند که در واکنش به فشار و یا تنش بیرونی ترشح می شوند.

وی خاطرنشان کرد که در بخشی از سیستم عصبی خودکار، ترشح کورتیزول به صورت سریع و ناخودآگاه صورت می گیرد و می توان سطح آن را در بزاق اندازه گیری کرد، بنابراین اندازه گیری کورتیزول شاخص خوبی برای استرس در بدن است.

وی افزود: واکنش فیزیولوژیکی معمول به استرس، آزاد شدن هورمون هایی مانند کورتیزول در این سیستم است.

تعیین اینکه آیا روابط اجتماعی موجب بروز استرس در کودکان می شود، مهم است زیرا فشار روانی می تواند بر رفتار و سلامت انسان در سال های بعدی زندگی تاثیر بگذارد.

محققان در این مطالعه از اطلاعاتی استفاده کردند که به مدت بیش از دو دهه از یک روستای کوچک در شرق ساحل دومینیکا جمع آوری شده بود.

آنها در این مطالعه 40 کودک پنج تا 12 ساله را که نماینده حدود 80 درصد از کل کودکان این روستا بودند، انتخاب کردند و برای اندازه گیری درک آنها از تراکم و نزدیکی روابط اجتماعی شان، از هر کودک یک سری سوال هایی در مورد دوستان آنها پرسیدند.

همچنین بزاق کودکان قبل از محاسبه، در جریان محاسبه و بعد از آن نمونه برداری و سطوح کورتیزول و آلفا-آمیلاز آنها اندازه گیری شد.

محققان متوجه شدند، کودکانی که درباره اندازه و تراکم شبکه های اجتماعی خود تحت استرس قرار گرفته بودند، سطوح کورتیزول افزایش یافته ای داشتند و با ترشح آلفا-آمیلاز ، بیشتر واکنش نشان دادند.

محققان خاطر نشان کردند که مطالعه آنها در راستای یک تحقیق قبلی در مورد استرس، تنهایی و حمایت اجتماعی در بزرگسالان است با این تفاوت که آنها در این مطالعه کودکان را مورد بررسی قرار داده اند.

این مطالعه جدید به تازگی در نشریه Social Neuroscience منتشر شده است.

منبع :