30 درصد آنتی بیوتیک‌های تجویزی غیرضروری هستند

مطالعات اخیر نشان می‌دهد، با وجود هشدارها و اطلاع رسانی در زمینه مقاومت به آنتی بیوتیک، هنوز هم 30 درصد آنتی بیوتیک‌های خوراکی تجویز شده غیر ضروری هستند.

30 درصد آنتی بیوتیک‌های تجویزی غیرضروری هستندبه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، مقاوت در برابر آنتی بیوتیک به یک معضل و نگرانی جهانی تبدیل شده است. آنتی بیوتیک یک منبع با ارزش دارویی است که برای درمان عفونت های باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرد و استفاده از آن تنها با تجویز پزشک و در یک دوره درمانی کامل موثر است. استفاده مکرر و نابجا از آنتی بیوتیک، یکی از مهمترین دلایل افزایش باکتری های مقاوم به دارو هستند.

نتایج مطالعات اخیر نشان می دهد با وجود اطلاع رسانی در این زمینه، هنوز هم در 30 درصد موارد، تجویز نابجای آنتی بیوتیک دیده می شود؛ به این صورت که دوز دارو یا تجویز آن به طور کلی اشتباه است. باید درنظر داشت که آنتی بیوتیک فقط قادر به درمان عفونت های باکتریایی است و به هیچ عنوان در برابر عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی، گلودرد و آنفلوآنزا موثر نیست.

دوره درمان آنتی بیوتیک نیز حائز اهمیت است؛ چراکه دوره های کوتاه یا طولانی، اثر بخشی لازم را ندارند.

مقاومت در برابر درمان های ضد میکروبی از این جهت اهمیت دارد که در سال 2012 میلادی، سازمان جهانی بهداشت گزارشی را مبنی بر افزایش مقاومت به داروهای ایدز ارایه کرد. این گزارش پیام آور این مطالب بود که کنترل این بیماری مهلک با داروهای رایج، اثربخشی کمتری دارد و باید به سمت داروهای پرهزینه تر حرکت کرد.

در سال 2013 میلادی، 480 هزار مورد جدید بیماری سل مقاوم به دارو در 100 کشور گزارش شد که به معنی دوره های درمان طولانی تر و اثر بخشی کمتر داروهای فعلی بود.

در بخش هایی از مکونگ در ویتنام، مقاومت به بهترین داروی ترکیبی درمان مالاریا گزارش شد که بزرگترین دستاورد درمان مالاریا را به مخاطره کشاند.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، نسبت بالایی از باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک که سبب عفونت های شایعی مانند عفونت های دستگاه ادراری، ذات الریه و عفونت های خون می شوند، وجود دارند.

ناکارا بودن دارو نسبت به عفونت به معنای افزایش نرخ ناتوانی و مرگ و تحمیل هزینه های هنگفت در حوزه بهداشت است.

نتایج این تحقیقات در نشریه JAMA منتشر شده است.

منبع :