استفاده از آسپیرین برای پیشگیری از سکته مغزی موثر نیست

نتایج یک تحقیق در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نشان می‌دهد که استفاده از آسپرین برای پیشگیری اولیه از سکته مغزی نسبت به استفاده نکردن از دارو، کم اثرتر و پرهزینه‌تر بوده است.

استفاده از آسپیرین برای پیشگیری از سکته مغزی موثر نیستگزارش ایرنا، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان روز چهارشنبه اعلام کرد: براساس نتایج یک تحقیق در دانشکده داروسازی این دانشگاه، استفاده از آسپرین با دوز پایین (80 میلی گرم روزانه) برای پیشگیری اولیه از سکته مغزی در مردان میانسال با ریسک متوسط قلبی عروقی، هزینه اثربخشی ندارد.

این تحقیق در قالب رساله دکترای عمومی با عنوان «ارزیابی هزینه - اثربخشی و هزینه - مطلوبیت استفاده از آسپرین با دوز پایین جهت پیشگیری اولیه از سکته مغزی در مردان با ریسک متوسط بیماری های قلبی عروقی در ایران» و با توجه به میزان بالای شیوع سکته مغزی در جمعیت کشور، انجام شده است.

جمعیت مورد مطالعه، یک گروه از مردان 45 سال سالم از نظر قلبی عروقی با ریسک متوسط (15 درصد در 10 سال) بیماری های قلبی و عروقی بودند.

نتایج این تحقیق نشان داد که استفاده از آسپرین برای پیشگیری اولیه از سکته مغزی نسبت به استفاده نکردن از دارو کم اثرتر و پرهزینه تر بوده است.

استیل‌سالیسیلیک اسید که بیشتر با نام تجاری آسپیرین شناخته می‌شود، یک داروی ضد التهاب است که به عنوان ضد درد و تب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آسپرین یکی از پر طرفدارترین داروها در دنیاست. آسپرین علاوه بر خاصیت تسکین دهندگی، تب‌بر و ضد التهاب هم هست اما امروزه برای مواردی مانند پیشگیری از بیماری های قلبی، ورم مفاصل، سر درد، بدن درد و دردهای دیگر استفاده می شود.

چندین کارآزمایی بالینی نشان داده است که آسپرین برای پیشگیری ثانویه از حوادث قلبی عروقی موثر است با این حال استفاده از آن برای پیشگیری اولیه بستگی به ریسک بیماری های قلبی عروقی بیماران و جنسیت آنها دارد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب