پارچه ای که تمام آلودگی‌ها را جذب می‌کند

محققان دانشگاه کویینزلند استرالیا با همکاری گروهی از محققان حوزه صنعت، توانستند با استفاده از نایلون نوعی پارچه تولید کنند که قادر است انواع آلودگی ها، از مواد سمی گرفته تا نفت را از آب جذب کند.

پارچه ای که تمام آلودگی‌ها را جذب می‌کندبه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، سطح این پارچه پوشیده از برجستگی های نیمه رسانایی است که ویژگی های منحصر به فردی را برای پارچه ایجاد می کند.

محققان به این منظور در بافت این پارچه لایه ای از نانوذرات نقره را به کار بردند که امکان جذب سایر مواد را به سادگی فراهم می کند. سپس با استفاده از یک فرآیند الکتروشیمیایی نانوذرات مس را به همراه موادی که موجب رشد نانوساختارها می شوند، به پارچه اضافه کردند تا خواص آن بهبود یابد.

هنگامی که ترکیب آب و نفت روی پارچه ریخته می شود، نانوساختارهای موجود در بافت پارچه، نفت را جذب کرده و امکان عبور آب را فراهم می کنند. این پارچه در آزمایشات انجام شده نفت خام، روغن زیتون و روغن بادام زمینی را به سادگی از آب جدا کرده است.

این پارچه به دلیل وجود نانوذرات مس، خاصیت ضدباکتری دارد. بنابر این می توان از آن به عنوان ابزاری برای گندزدایی و پاکسازی آب در مناطق محروم استفاده کرد.

به اعتقاد محققان به دلیل ویژگی نیمه رسانایی، می توان از این پارچه به همراه نور مرئی برای شکست ترکیبات مواد آلوده ارگانیک که معمولا در فاضلاب ها یافت می شوند و در طبیعت به سادگی شکسته نمی شوند، استفاده کرد.

ویژگی های منحصر به فرد این ماده جدید زمینه ساز کاربردهای متعدد آن در صنعت و زندگی روزمره هستند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه ChemPlusChem منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب