برگزاری سه رویداد نانویی در کشور

هفتمین جشنواره دانش آموزی فناوری نانو، هفتمین المپیاد دانش آموزی علوم وفناوری نانو واولین مسابقه ملی توانمند روزهای پنجشنبه و جمعه ( 16 و17 اردیبهشت ماه) به طورهمزمان برگزار می‌شود.

برگزاری سه رویداد نانویی در کشورسید مجتبی قدم گاهی کارشناس ترویج دانش آموزی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو روز چهارشنبه درگفت وگو با خبرنگارعلمی ایرنا افزود: هفتمین جشنواره دانش آموزی فناوری نانو 16 و 17 اردیبهشت ماه در شهرستان نور استان مازندران برگزار می شود.

وی بیان کرد: دراین دوره از جشنواره 200 طرح به دبیرخانه ارسال شده است که 105 طرح از سوی داوران مورد تایید قرار گرفته شده است.

قدم گاهی اظهارکرد: از این تعداد طرح، 82 طرح در جشنواره دانش آموزی فناوی نانو ارایه خواهد شد ، در این دوره از جشنواره 23 طرح به صورت شفاهی و مابقی به صورت پوستر در محل جشنواره ارایه می شود .

وی گفت: طرح های ارایه شده در این جشنواره در قالب مقاله درزمینه محیط زیست ، پزشکی ، نانو شیمی و سایر موضوعات مرتبط با نانو است.

وی یادآور شد: همچنین در 16 اردیبهشت ماه سال جاری اولین دوره مسابقه ملی توانمند در کنار جشنواره دانش آموزی در شهرستان نور برگزار می شود.

وی افزود: مسابقه ملی توانمند ، مسابقه ای که درآن دانش آموزان نمونه های نانویی خود را با تمرکز بر دستگاه های تخصصی نانو می سازند، دراین دوره موضوع الیاف نانویی درنظرگرفته شده است، در این دوره مسابقه 23 نمونه از شهرهای مختلف ارسال شده است .

قدم گاهی بیان کرد: الیاف های تولید شده بر حسب قدرت کششی که دارند با هم به رقابت می پردازند و الیافی که بیشترین قدرت و کشش را تحمل کند برگزیدگان مسابقه اعلام خواهند شد.

وی یادآور شد: همچنین در روز جمعه 17 اردیبهشت ماه، هفتمین المپیاد دانش آموزی علوم وفناوری نانو با حضور 30 هزارو 16 نفر در 152حوزه آزمون برگزار می شود.

وی بیان کرد: در این دوره 65 درصد شرکت کنندگان دختر و 35 درصد را دانش آموزان پسر تشکیل می دهد.

وی با اشاره به اینکه بعد از هفت دوره برگزاری این المپیاد با افزایش تعداد شرکت کنندگان روبرو بوده ایم افزود: در دوره نخست برگزاری این المپیاد درسال 89 حدود 1200 دانش آموز شرکت داشته اند و در دوره شش این المپیاد تعداد دانش آموزان به 28 هزارد و 479 نفر و در امسال که هفتمین دوره آن برگزار می شود به 30 هزار و 16 نفر افزایش داشته است .

وی گفت: علاوه بر افزایش کمی المپیاد ، کیفیت آزمون نیز بالا رفته است ، بعد از برگزاری دوره تئوری المپیاد، برگزیدگان المپیاد برای گذراندن یک دوره 11 روزه در شهریور ماه سال جاری معرفی خواهند شد.

قدم گاهی اظهارکرد: در برگزاری المپیاد دانش آموزی به صورت عملی ، دانش آموزان در یک کار تخصصی هم فناوری نانو را آموزش می بینند و هم با حضور داوران به رقابت خواهند پرداخت .

وی ادامه داد: نفرات برترالمپیاد علاوه بر اهدای مدال طلا ، نقره و برنز ، وارد کانون رشد و توسعه برگزیدگان نانو می شوند، در این کانون برنامه های خاصی برای این افراد دیده شده است.

منبع :