کنترل ربات‌های پرنده با استفاده از افکار خلبان

دانشگاه فلوریدا مسابقه ای را برگزار کرد که در آن 16 شرکت کننده، ربات‌های پرنده را فقط با استفاده از قدرت افکار خود با بهره گیری از هدست‌های موج نگار مغز، به پرواز درآوردند.

کنترل ربات‌های پرنده با استفاده از افکار خلبانبه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از اسوشیتدپرس، این مسابقه به منظور معرفی عملی رابط های BCI برگزار شده است. این نوع رابط ها که در واقع فناوری ارتباطی مغز و کامپیوتر هستند، اساسا برای مقاصد پزشکی طراحی شده اند، اما برای توسعه کاربرد آن ها در بین عموم مردم، محققان سعی دارند تجهیزات جدیدی را با استفاده از این فناوری تولید کنند.

بیش از یک قرن است که محققان امواج مغزی را شناسایی کرده اند و در حال حاضر از فناوری های ارتباط با مغز برای کنترل اندام های مصنوعی بیماران استفاده می شود. اما اکنون این فناوری به سرعت در دسترس عموم قرار می گیرد. دو استارتاپ Emotiv و NeuroSky از شرکت هایی هستند که هدست های موج نگار مغز را به طور آنلاین عرضه عمومی کرده اند.

هدست های موج نگار مغز به گونه ای طراحی شده اند که فعالیت الکتریکی مربوط به افکار خاصی را در مغز کاربر ثبت می کنند. برای مثال هنگامی که کاربر در ذهن خود یک صندلی را روی زمین حرکت می دهد، کدام نورون ها فعال می شوند؟

برنامه نویسان، کدهایی را می نویسند که سیگنال های مربوط به این حرکات تخیلی را به دستورالعمل های کامپیوتری تبدیل می کند و در پایان این دستورالعمل ها برای ربات ها ارسال می شود.

این فناوری کاربردهای بالقوه بسیاری دارد و ما را یک گام به فراگیرشدن پدیده اینترنت اشیا نزدیکتر می کند.

منبع :