کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 7 پاسخ- 15 اردیبهشت 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 7 پاسخ- 15 اردیبهشت 95

یک سؤال، 7 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


چهارم تجربی هستم. رقابت با هم‌کلاسی‌هایم باعث شد پیشرفت کنم ولی با تعطیلی مدرسه کمی دچار افت شده‌ام!

پاسخ 1- بهترین و سالم‌ترین نوع رقابت، رقابت با خود است؛ چون به دور از هر گونه نگرانی و آشفتگی ذهنی تنها یک رقیب دارید و تمام تلاشتان را می‌کنید تا از آن یک نفر پیشی بگیرید. از امروز با خودتان معامله کنید؛ یک داد و ستد علمی که هر دو طرف معامله از آن سود ببرند. هر روز با تمام توان درس بخوانید و در پایان روز، عملکردتان را ارزیابی کنید. اگر نتیجه‌ی ارزیابی مثبت بود یعنی سود کرده‌اید و از رقیبتان سبقت گرفته‌اید؛ در غیر این صورت باید تلاش بیش‌تری کنید تا فردا هم متضرر نشوید. 

سارا شفافی

پاسخ 2- شما هم‌چنان یک رقیب قدرتمند در کنار خودتان دارید و او کسی نیست جز خودتان. شما از این طریق می‌توانید هم ساعات مطالعه‌تان را افزایش دهید و هم وضعیت آزمون خود را بهبود بخشید و هم این‌که دیگر نگران وجود رقبا نخواهید بود؛ پس خودتان را بپذیرید و رقابتی تنگاتنگ با خودتان داشته باشید.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 3- مجموعه‌ی کانون فضای رقابتی جامع‌تری دارد و شما که کانونی هستید به جای کلاس، در سطح شهر  و کشور در حال رقابت هستید. پس سعی کنید از نتایج آزمون‌ها در جهت نگهداری فضای رقابتی خود استفاده کنید.

احمد مظفری

پاسخ 4- بهترین و منطقی‌ترین نوع رقابت، رقابت با خودتان است. این نوع رقابت به شما آرامش می‌دهد و شما را در شرایط قابل اندازه‌گیری و شاخص‌پذیر قرار می‌دهد. از همین حالا تصمیم بگیرید که با یک برنامه‌ریزی درست و هدف‌گذاری معقول نسبت به قبل خود پیشرفت کنید و بهترینِ خودتان شوید.

فرناز طالبی

پاسخ 5- این‌که در کنار مقیاسِ شخصی پیشرفت، در یک رقابت مثبت با هم‌کلاسی‌های‌تان قرار داشتید بسیار عالی بود. با تعطیل شدن مدارس در طول پروژه‌ی 7 باز هم به مقیاس شخصی رقابت و پیشرفت بازگردید و نسبت به آزمون‌های مشابه، برای آزمون‌های این پروژه هدف‌گذاری کنید و برای آزمون‌های جامع و یکسان پروژه‌ی 8، باز هم در کنار رقابت و پیشرفت شخصی، می‌توانید در تراز‌های این 3 آزمون نیز وارد رقابت سازنده با دوستانتان شوید. فراموش نکنید که همه‌ی این رقابت‌ها صرفاً به بهانه‌ی یادگیری بیش‌تر در جلسه‌ی آزمون و جهت دادن به مطالعه و جمع‌بندی در منزل است.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 6- اکنون که رقابت سالم انگیزه‌ای قوی برای شماست، در ایامی که مدرسه تعطیل است با یکی دو تن از دوستانی که وضعیت آموزشی کمی بهتر از شما دارند درس بخوانید و با رقابت دوستانه، همدیگر را تشویق کرده و به انگیزه‌ی هم کمک کنید تا از سُستی و اُفت جلوگیری کنید.

عطاءالله غبرایی

پاسخ 7- یکی از راه‌هایی که باعث پیشرفت می‌شود هدف‌گذاری است. شما هم هدفتان رقابت با هم‌کلاسی‌های‌تان بوده است. شما می‌توانید هدف‌گذاری‌تان را تغییر دهید. پیشنهاد می‌کنم به ابزارهایی که در اختیار دارید توجه کنید. به عنوان مثال روی تراز یا درصد، هدف‌گذاری کنید یا روی یک درس تمرکز کنید. هم‌چنین با توجه به کارنامه‌ی بازیابی‌تان می‌توانید تعداد سؤال درسی‌تان را افزایش دهید یا تعداد اشتباهات‌تان را کاهش دهید.

مریم صالحی