آمادگی برای امتحان نهایی شیمی 3

درس شیمی (3) و آزمایشگاه یکی از درس‌های نهایی با ضریب سه است. این درس یکی از درس‌های ترکیبی ازحفظیات و محاسبات است.

آمادگی برای امتحان نهایی شیمی 3

درس شیمی (3) و آزمایشگاه یکی از درس‌های نهایی با ضریب سه است. این درس یکی از درس‌های ترکیبی ازحفظیات و محاسبات است. برای موفقیت در این درس توصیه می‌کنم ابتدا با یک‌سری روش‌ها و نکات آموزشی که حکم کاتالیزور در وقت و نمره‌ی شما را دارند آشنا شوید؛ سپس شروع به خواندن درس کنید:

* در درس شیمی کتاب درسی بهترین منبع برای امتحانات نهایی است. ابتدا متن کتاب درسی را به صورت کامل و خط به خط بخوانید؛ سپس برای تثبیت مطالب به سراغ جزوه‌ی معلمتان بروید و آن را کامل مطالعه کنید.

* هنگام مطالعه‌ی کتاب باید به تمام مفاهیم و تعاریف، فرمول‌ها، اعداد، جدول‌ها، نمودارها، تصاویر و حاشیه‌های مهم کتاب توجه ویژه داشته باشید.

* به قسمت‌های خود را بیازمایید، فکر کنید، نمونه‌ی حل‌شده و آزمایش کنید کتاب توجه ویژه‌ای کنید؛ زیرا این قسمت‌ها جزء مواردی هستند که طراحان سؤالات نهایی تمرکز خاصی بر روی آن‌ها دارند.

* از همان ابتدای سال تمام عنصرها و فرمول‌نویسی و موازنه را به صورت کامل یاد بگیرید.

* در شیمی (3) به‌خصوص در فصل یک، یک‌سری نکات ریز و چالش‌برانگیز وجود دارد که باید هنگام مطالعه در صورتی که قسمتی از آن را متوجه نشدید، آن‌ها را در یک کاغذ بنویسید و سعی کنید جواب آن‌ها را پیدا کنید یا در اولین فرصت از معلم یا دوست‌تان بپرسید؛ زیرا مطالب زنجیروار به هم پیوسته است و در صورتی که قسمت‌های اولیه را به‌خوبی متوجه نشوید در قسمت‌های بعدی با مشکل مواجه خواهید شد.

* در این درس خلاصه‌نویسی مطالب خیلی مهم است. سعی کنید نکات و مفاهیم کلیدی و قسمت‌های، های‌لایت و هر آن‌چه از کلاس درس یا کتاب درسی آموخته‌اید در دفترچه‌ای مخصوص، خلاصه‌نویسی کنید. بلافاصله بعد از کلاس وقت مناسبی را برای ویرایش و مرور یادداشت‌های خود در نظر بگیرید؛ زیرا این زمان، بهترین فرصت برای ثبت مطالب و مفاهیمی است که شاید سر کلاس از آن‌ها گذرا رد شده‌اید یا مطالب را ناقص درک کرده‌اید.

* جدول تناوبی و اطلاعات لازم از قبیل عدد اتمی، نماد شیمیایی و جرم اتمی میانگین در آخرین صفحه‌ی سؤالات امتحان نهایی داده می‌شود ولی توصیه می‌کنم برای افزایش سرعت عملتان هنگام پاسخ‌گویی و محاسبات 18 ستون در 4 ردیف آن را حفظ کنید.