ساخت لنز تصویربرداری تراهرتز با پرینتر سه‌بعدی

محققان آمریکایی با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی اولین نمونه از لنزهای ارزان‌قیمت تصویربرداری تراهرتز با قابلیت افزایش کیفیت و پایداری تصاویر را تولید کردند.

ساخت لنز تصویربرداری تراهرتز با پرینتر سه‌بعدی

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان و به نقل از گیزمگ، فرکانس تراهرتز بین طول موج مایکروویو و مادون‌قرمز و در طیف امواج الکترومغناطیس قرار دارد. طول امواج تراهرتز بین یک تا یک‌دهم میلیمتر است و به عقیده محققان امواج تراهرتز یکی از کم‌خطرترین روش‌های موجود برای تصویربرداری از بافت‌های بدن است، چرا که این امواج در مقایسه با امواج اشعه ایکس قدرت کمتری دارند و در نتیجه امکان بروز پدیده یونیزاسیون در سلول‌ها را بسیار کاهش می‌دهند.

پروفسور چنگ سان، مدرس مهندسی مکانیک از دانشگاه نورث‌وسترن آمریکا عنوان کرد: موج تراهرتز شکاف موجود بین امواج مایکروویو و مادون‌قرمز را پر می‌کند. در واقع این امواج حاوی اطلاعاتی به مراتب مهم‌تر هستند.

وی در ادامه افزود: تاکنون چندین دستگاه تصویربرداری بر اساس امواج تراهرتز ساخته شده اما هنوز نمونه اقتصادی مورد نیاز برای صنایع پزشکی ساخته نشده است و تنها نمونه‌های موجود و ارزان‌قیمت، با امواج زیر یک میلیمتر و برای مصارف نظامی و آشکارسازهای زیستی و مواد منفجره ساخته شده‌اند.

محققان دانشگاه نورث‌وسترن با استفاده از فناوری چاپ‌ سه‌بعدی و با تکنیک طرح‌ریزی میکرو استریولیتوگرافی اولین لنز ارزان‌قیمت با قابلیت آشکارسازی بالا را تولید کردند.

به کمک لنز جدید می‌توان عملکرد مناسب تصویربرداری با امواج تراهرتز را با دقت بسیار بالا تجربه کرد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب