ارائه دستاوردهای علمی در کنگره اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی

"هشتمین کنگره اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران" با حضور چهره‌های مطرح بین‌المللی این رشته از تاریخ 29 تا 31 اردیبهشت ماه امسال در مرکز همایش‌های شهید لبافی نژاد تهران برگزار می‌شود.

ارائه دستاوردهای علمی در کنگره اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، دکتر ناصیر سیم فروش با اعلام این خبر گفت: این کنگره، یک کنگره فوق تخصصی در رشته جراحی کلیه و مجاری ادراری است که با توجه به پیشرفت‌های علمی انجام گرفته در این حوزه در کشور طی دهه اخیر در رشته اورولوژی (کلیه و مجاری ادراری) به منظور ارائه دستاوردهای علمی محققان کشور در این حوزه برگزار می‌شود.

وی با اشاره به این که با آمدن رشته اندویورولوژی، انقلاب بزرگی در درمان سنگ‌های کلیه بدون جراحی و برش ایجاد شده است، تصریح کرد: در این کنگره قرار است، دستاوردهای متخصصان کشورمان در این حوزه به متخصصان داخل و خارج کشور ارائه شود.

رییس "هشتمین کنگره اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران" از به کارگیری جراحی لاپاراسکوپی در حوزه کلیه و مجاری ادراری به عنوان تحولی بزرگ در رشته اورولوژی نام برد و گفت: با استفاده از این روش، علاوه بر جراحی کلیه از سوراخ‌های 5 میلی‌متری و یکس انتی‌متری می‌توانیم، تنگی مادرزادی لگنچه و سنگ کلیه را بدون ایجاد شکاف بزرگ درمان کنیم که دستاوردهای این شیوه جراحی نیز در کنگره امسال انجمن اندیورولوژی و یورولاپاراسکوپی به محققان معرفی خواهد شد.

وی ادامه داد: در این کنگره قرار است، برای اولین بار در خاورمیانه فیلم جراحی پیوند کلیه به وسیله لاپاروسکوپی توسط یکی از میهمانان خارجی ارایه شود.

دکتر سیم فروش از جراحی‌های بسیار پیچیده مانند مینی لاپاراسکوپی از سوراخ‌های 3 میلی‌متری از سوی متخصصان کشورمان و نیز جراحی روبوتیک مثانه و پروستات از سوی متخصصانی از کشورهای آمریکا و سوئد به عنوان دیگر برنامه‌های این کنگره سه روزه نام برد.

وی یادآور شد: در این کنگره نگاه به شرق نیز خواهیم داشت که در همین زمینه یک اورولوژیست جوان و به نام روسی تجربیات خود را در مورد هزار جراحی سرطان پروستات به کمک ربوت ارایه خواهد کرد.

رییس هشتمین کنگره اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران تصریح کرد:‌ جراحی کلیه به کمک لاپاراسکوپ بدون هیچ گونه ایجاد شکاف در بدن از سوی یک متخصص چینی از دیگر برنامه‌های این کنگره است.

وی با اشاره به این که انجمن اورولوژی چین نیز در این کنگره حضور دارد و قرار است، دستگاه جدیدی را به نام "یوروترسکوپ قابل انعطاف" معرفی کند، گفت: به کمک این دستگاه می‌توان سنگ‌های حالب را خارج کرد.

دکتر سیم فروش همچنین از حضور یک شخصیت بسیار برجسته جهانی از هلند که در زمینه MRI در سرطان پروستات و روش جدید جراحی خوش خیم پروستات صاحب نام است در هشتمین کنگره اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران خبر داد.

وی خاطرنشان کرد: از دیگر نکات برجسته این کنگره می‌توان به حضور دبیر انجمن جهانی اورولوژی اشاره کرد که قرار است در مورد روش‌های نوین سرطان‌های کلیه با متخصصان ایرانی به بحث و تبادل نظر بپردازد. همچنین قرار است، وی به منظور گسترش تبادلات علمی با هدف برگزاری کنگره جهانی در این حوزه با انجمن اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران مذاکراتی داشته باشد.

رییس هشتمین کنگره اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران گفت: از دیگر رخدادهای در خور توجه این کنگره می‌توان به انجام جراحی زنده لاپاراسکوپی در اتاق عمل که همزمان در سالن کنفرانس نیز به نمایش در می‌آید و متخصصان می‌توانند با اتاق عمل ارتباط داشته باشند، اشاره کرد.

وی از حضور جراحان برجسته از کانادا، هلند، هند، امارات، کویت، ترکیه، عراق، تاجیکستان، آذربایجان نیز به عنوان دیگر مهمانان این کنگره سه روزه نام برد.

دکتر سیم فروش گفت: درمان‌های نوین سنگ‌های ادراری به روش اندویورولوژی و استفاده از لیزر در درمان‌های کم تهاجمی سنگ‌های کلیه، درمان سرطان‌های مختلف کلیه و مثانه، روش‌های کم تهاجمی پروستات از قبیل جراحی روبوتیک، درمان بی اختیاری ادرار در خانم‌ها و استفاده از روش‌های جدید تشخیصی MRI و بیوپسی کلیه و جایگاه آن در درمان سرطان پروستات از دیگر موضوعاتی است که قرار است در این کنگره مطرح شود.

لازم به ذکر است، همزمان با هشتمین کنگره اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران، جدیدترین دستگاه‌ها و ابزارهای تشخیصی در اورولوژی از قبیل "یوروترسکوپ قابل انعطاف" در نمایشگاه جانبی این کنگره به متخصصان ارائه خواهد شد.

منبع :