موفقیت محققان کشور در جداسازی دو گاز با ارزش از گازهای فلر

پژوهشگران دانشگاه علم و صنعت موفق به تولید نانوغشایی برای جداسازی گازهای با ارزش بوتان و پروپان از گازهای سبک فلر شدند که این گازها پس از جداسازی مجددا وارد فرایندهای پالایشگاهی می‌شوند.

موفقیت محققان کشور در جداسازی دو گاز با ارزش از گازهای فلر

ماشاالله رضا کاظمی مجری طرح در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری ایسنا عنوان مطالعات انجام شده در این زمینه را «سنتز غشای نانوکامپوزیت برای جداسازی گازهای LPG‌ از گازهای سبک گاز فلز» دانست و گفت: گاز LNG‌ یا Liquefied Petroleum Gas به دو گاز هیدروکربنی بوتان و پروپان یا ترکیبی از این دو گاز گفته می‌شود.

وی گاز LNG‌ را از جمله گازهای ارزشمند ذکر کرد و ادامه داد: هدف ما از اجرای این طرح آن بود که از سوزاندن گازهای با ارزشی چون پروپان و بوتان که در صنعت نفت به دلایل مختلفی به سمت مشعل‌های فلر ارسال و سوزانده می‌شوند، جلوگیری شود.

رضاکاظمی با تاکید بر این‌که این گازها از نظر اقتصادی دارای قیمت‌های بالایی هستند، یادآور شد: در این پروژه تحقیقاتی راهکارهایی برای جلوگیری از سوزانده شدن این گازها و بازگرداندن مجدد آن‌ها به فرایندهای پالایشگاهی ارائه شد.

وی فرایند جداسازی این گازها را با استفاده از غشای نانوکامپوزیت دانست و یادآور شد: برای این منظور ابتدا نانوذرات زئولیت و پس از آن غشای نانو کامپوزیت با استفاده از پایه پلیمر پلی دی متیل سیلوکسان تولید شد.

به گفته این محقق، افزودن نانوذرات زئولیت موجب بهبود جداسازی گازهای بوتان و پروپان در این غشا شده است.

رضاکاظمی با اشاره به نحوه استفاده از غشای نانوکامپوزیت تولید شده در پالایشگاه‌ها، اظهار کرد: این غشاء در جریان گاز فلر و همچنین می‌تواند در برخی از فرایندهای تولید پلی پیلن و پلی اتیلن نصب شود.

وی با تاکید بر این که با استفاده از این غشا، LPG از گازهای سبک فلر جداسازی می‌شود، یادآور شد: این گاز پس از جداسازی مجددا به فرایند تولید پالایشگاه‌ها بازمی‌گردد.

رضاکاظمی با اشاره به اهمیت دستاوردهای این تحقیق، خاطرنشان کرد: جداسازی گازهایی مانند اکسیژن و نیتروژن که در هوای آزاد وجود دارند، از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست؛ ولی جداسازی گازهایی همچون پروپان و بوتان که از شکستن مولکول‌های نفت خام به دست می‌آیند، صرفه اقتصادی دارد.

محقق طرح از تولید نمونه صنعتی این غشا خبر داد و تصریح کرد: برای تولید صنعتی نیاز به راه‌اندازی خط تولید است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب