موفقیت دانشمندان در تبدیل سلول‌های پوستی به سلول قلبی و مغزی

محققان برای اولین بار با استفاده از ترکیبات شیمیایی و دارویی موفق به تغییر ماهیت سلول‌های پوستی به سلول‌های قلبی و مغزی شدند.

موفقیت دانشمندان در تبدیل سلول‌های پوستی به سلول قلبی و مغزی

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه خراسان و به نقل از میل آنلاین، محققان شرکت آمریکایی Gladstone Institutes در یک دستاورد چشمگیر با استفاده از چندین ترکیب شیمیایی موفق به برنامه‌ریزی مجدد سلول‌های پوستی شدند. در واقع آنها با افزودن ژن‌های خارجی به سلول‌های میزبان پوست، روشی مدرن برای جایگزینی سلول‌های آسیب‌دیده مغزی و قلبی ارائه دادند.

پروفسور شنگ‌دینگ، محقق و بیولوژیست مرکز تحقیقاتی Gladstone Institutes عنوان کرد: با استفاده از این روش می‌توان سلول‌های جدید را به عنوان جایگزین در درمان بخش‌های آسیب دیده قلب و مغز بیماران به کار گرفت.

وی در ادامه افزود: این مطالعه با هدف ارائه روش درمانی کامل و سریع برای جایگزینی سلول‌های قلبی و مغزی آسیب‌دیده در عوارضی مثل حمله قلبی و پارکینسون ادامه خواهد داشت.

محققان معتقدند که توانایی تولید مجدد سلول‌های آسیب‌دیده در قلب بزرگسالان بسیار اندک است و روش‌های درمانی مثل پیوند قلب و تزریق بافت پیوندی نیز با اینکه در بعضی موارد با موفقیت‌هایی همراه بوده، اما متاسفانه کارآمدی قابل قبولی ندارد، چرا که در بسیاری از موارد قلب پیوندی زنده نمی‌ماند و در روش تزریق سلول‌های بنیادی نیز تنها تعداد ناچیزی از سلول‌ها به سلول‌های قلبی تبدیل می‌شوند.

محققان معتقدند که روش تحریک و تبدیل سلول‌های پوستی به سلول‌های قلبی و مغزی می‌تواند به عنوان یک روش جایگزین برای درمان نارسایی‌های اندام‌های حیاتی بدن در نظر گرفته شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب